Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Recepty nemajú ochranné prvky. Podvodíci majú ľahkú prácu, tvrdí Frešo
Zdielať na

Recepty nemajú ochranné prvky. Podvodíci majú ľahkú prácu, tvrdí Frešo

BRATISLAVA / Na Slovensku sa podarilo odhaliť nový druh podvodu - niekto vyberá na falšované recepty lieky, ktorého jedno balenie stojí stovky eur. Podvodníci doteraz zarobili viac ako 30 tisíc eur. Medzičasom sa však podarilo odhaliť ďalšie nepravé recepty a zabrániť výdaju drahých liekov do nesprávnych rúk. Bratislavský samosprávny kraj volá po zavedení bezpečnostných prvkov na receptoch.

Kauza výberov drahých onkologických liekov na falošné recepty je zdá sa oveľa rozsiahlejšia, ako sa na prvý pohľad zdalo. A netýka sa iba Bratislavy.

"Novou skutočnosťou je, že prerástla hranice Bratislavského kraja. Informovali nás kolegovia z Prešovského kraja, že najmä vďaka informáciám, ktoré poskytol Bratislavský kraj, sa podarilo nevydať lieky, ktoré by boli práve na tieto falošné recepty," povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Bez ochranného prvku

"Jedná sa o falšovanie dvoch drahých liekov, Exiade 657e za balenie, je to antidotum pri preťažení železom, Zivoxit, 430e, čo je antibiotikum primárne používané na pneumónie," vymenováva lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný.

Bratislavský samosprávny kraj vyzýva na zmenu receptov. "Pokiaľ máte kvalitnú kopírku, veľmi jednoducho si 1000 receptov nakopírujete, nie je tam žiaden ochranný prvok," hovorí Frešo. "V súčasnosti sa definuje len rozmer tlačiva receptu, farebnosť, typ papiera a číslovanie," tvrdí riaditeľka odboru zdravotníctva Jana Ježíková.

Zmena vyhlášky

"Chceli by sme, aby sa urýchlene zaviedli ochranné prvky na recepty - netreba na to ani rozhodnutie parlamentu ani vlády, stačí jedno rozhodnutie, zmena vyhlášky na ministerstve," vysvetľuje Frešo.

Ministerstvo vraj takúto požiadavku zatiaľ nedostalo písomne. Prípadné zmeny sa chystá prerokovať s lekárnikmi. "V prípade kolkov, rôznych hologramov by sme ich museli premenovať na ceninu, určite by sa zvýšila cena receptu," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Stovky eur

Je možné, že medzičasom budú odhalené ďalšie podvody s drahými liekmi aj inde na Slovensku. "Jedná sa o lieky, kde jedno balenie stojí stovky eur, takže je tam vysoký predpoklad, že lieky boli používané na vývoz do zahraničia," myslí si Potičný.

Štátny ústav na kontrolu liečiv zakázal vývoz jedného z liekov na falošných receptoch, lebo je ho na Slovensku nedostatok. "Nedostatok liekov nie je spôsobený objavením falšovaných receptov v lekárňach," informuje hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Diana Madarászová.

Ak si chcete byť istí, či aj vaše údaje niekto nezneužil na falošnom recepte, ozvite sa svojej poisťovni.

Téme sa venujú redaktori Barbora Jánošová a Daniel Levický Archleb:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy