Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Polícia zmarila kupovanie hlasov vo Zvolene, teraz preveruje Kremnicu
Zdielať na
Slovensko

Polícia zmarila kupovanie hlasov vo Zvolene, teraz preveruje Kremnicu

ZVOLEN/KREMNICA / Polícii sa podarilo zachytiť ďalší prípad volebnej korupcie, tentoraz v Kremnici. Prípad sa v súčasnosti vyšetruje a dokumentuje. Vyplýva to y informácií, ktoré zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie získala od polície.

Polícii sa podarilo zmariť kupovanie hlasov voličov vo Zvolene. Ide o prípad možného kupovania hlasov, o ktorom Ústredná volebná komisia a tiež viceprezident Policajného zboru Slovenskej republiky Ľubomír Ábel informoval. Ábel však nechcel prípad konkretizovať, aby nenarušil preverenie.

Polícia zdokumentovala prípad kupovania hlasov vo Zvolene, podarilo sa jej "prichytiť pri čine, zdokumentovať a hneď vzniesť aj obvinenie". Hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová potvrdila, že polícia vo Zvolene prijala podnet v súvislosti s volebnou korupciou, prípadom sa zaoberá Národná kriminálna agentúra, avšak v tejto chvíli nemôže poskytnúť bližšie informácie.

Volebná korupcia bola odhalená vo Zvolene aj Kremnici, pozrite si priložené video:

Za kupovanie hlasov vo voľbách hrozí väzenie na jeden až päť rokov. Trestný čin volebnej korupcie je v Trestnom zákone od septembra 2011.

Trestné stíhanie v súvislosti s voľbami hrozí aj v rámci trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb.

Na šesť mesiacov až tri roky môže skončiť vo väzení ten, kto inému násilím alebo hrozbou násilia, či ľsťou bráni v ústavnom práve voliť svojho kandidáta vo voľbách. Trestné je tiež nútenie k voľbe určitého kandidáta.

V pohotovosti

Krátko po začiatku sobotňajšieho hlasovania v obecných voľbách preverovala polícia jeden prípad možného kupovania hlasov.

"V niektorých regiónoch sa to stáva opakovaným javom. Samozrejme, polícia je pripravená aj na tento variant. Dokonca sme tieto trestné činy riešili už pred voľbami, pred oficiálnou kampaňou," upozornil policajný viceprezident Ľubomír Ábel. Doplnil, že v jednom prípade už rozhodol súd.

"Viaceré trestné konania prebiehajú, dokonca aj dnes sme dostali také podanie, to znamená, že protikorupčná jednotka v danom regióne je vonku a dokumentuje takýto prípad," zdôraznil Ábel s tým, že ďalšie podrobnosti nemôže zatiaľ zverejniť.

Na poriadok, nerušené hlasovanie a následné sčítanie hlasov bude počas celého dňa dohliadať niekoľko tisíc policajtov. Podľa vyjadrenia Ľubomíra Ábel sú zatiaľ voľby pokojné.

Dvesto podnetov

Polícia k dnešným voľbám dostala vyše dvesto rôznych podnetov, nie všetky však súviseli s trestnými činmi a priestupkami a polícia ich preto postúpila iným orgánom, napríklad ústrednej volebnej komisii.

Ábel pripomenul, že hlavnou úlohou polície počas volieb je ochrana objektov, kde sídlia okrskové, miestne, mestské, obvodné volebné komisie a tiež Ústredná volebná komisia a ďalšie inštitúcie.

V teréne sú policajné hliadky, slúžia aj príslušníci kriminálnej polície a v prípade potreby sú pripravené i špeciálne policajné útvary a pyrotechnici.

"V sobotu je posilnený výkon služby o 5 000 policajtov, čiže spolu máme na Slovensku s bežným výkonom služby vyše 7 200 policajtov," informoval.

Polícia ešte pred voľbami vyzvala ľudí, aby informácie o možnom narušení volieb okamžite ohlásili na najbližšej policajnej stanici alebo na čísle 158.

Súvisiace články

Najčítanejšie