Skoro jasno
33°
Bratislava
Leonard
16.8.2022
Obce a mestá míňajú viac, blížia sa komunálne voľby
Zdielať na

Obce a mestá míňajú viac, blížia sa komunálne voľby

BRATISLAVA / Hospodárenie štátu bude v tomto roku o niečo horšie aj pre premrhané eurofondy. Ďalšími miliónmi eur prispejú k strate komunálne voľby. Odhady analytikov zatiaľ hovoria o 167 miliónoch eur.

Mestá a obce v predvolebnej kampani míňajú viac. Intenzívne opravujú všetko, čo sa sa dá.

Veľké opravy

Pred voľbami sa stavia vo veľkom. "Často to bývajú kapitálové výdavky. Rôzne investície, opravy ciest a budov, ktoré môžu zapôsobiť na voličov. Čísla nasvedčujú tomu, že politický cyklus platí," tvrdí analytik INEKO Peter Goliáš.

To, že niektoré obce zintenzívnili rôzne práce, ukazujú aj aktuálne odhady ministerstva financií. Spoločnosť tak môže hovoriť o najpesimistickejšom odhade o stratách v hodnote viac ako 156 miliónov eur. Ten optimistickejší variant je deficit šesťdesiat miliónov.

Viac ako sto miliónov

"Samospráva je odklonená od rozpočtu verejnej správy na tento rok približne 0,15 stotín percenta. To znamená viac ako sto miliónov eur," uviedol štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.

"V tomto roku namiesto očakávaného prebytku vo výške cez dvadsaťdva miliónov eur, obce skončia v deficite vo výške takmer šesťdesiat miliónov eur," dodal Goliáš.

Obce hospodária lepšie ako štát

Poslanci, ktorí kedysi v komunálnej politike pôsobili, to s opravami tak dramaticky nevidia. Obce podľa nich hospodária lepšie, ako samotný štát. "Myslím si, že vláda by si mala brať príklad z toho, ako hospodária obce a mestá," hovorí poslanec národnej rady Pavol Zajac.

"Nepocítila som nával opráv v súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami," tvrdí aj poslankyňa národnej rady a miestna poslankyňa za Bratislavu Edit Pfundntner.

Súvisiace články

Najčítanejšie