Košičania pochodovali za práva homosexuálov

27.09.2014 18:45 Noviny.sk Slovensko
KOŠICE / V Košiciach sa v sobotu zišli ľudia, aby bojovali za práva homosexuálov. Cieľom zhromaždenia bolo upozorniť na práva ľudí s inou, než hetero identitou. Projekt PRIDE Dúhové Košice chce aj takýmito akciami posilniť aktívne občianstvo.

Zhromaždenie neheterosexuálnych ľudí PRIDE Dúhové Košice - Sme v tom spolu sa konalo na košickej Hlavnej ulici pri Dolnej bráne a zaobišlo sa bez vážnejších incidentov.

"Chceme zviditeľniť týchto ľudí a komunitu aj na východnom Slovensku, nielen v Bratislave. PRIDE nemá politické ambície. Nám ide len o poukázanie na to, že aj my tu žijeme, že máme právo sa prechádzať po uliciach bez strachu a ukázať spoločnosti, že tu sme, že existujeme. Momentálne sa však proti nám organizujú rôzne masívne politické kampane, referendá, ktorých cieľom je hneď v zárodku potlačiť naše práva," povedal organizátor podujatia Róbert Furiel.

Zdroj: sita

V súvislosti s tým, že odporcov bolo na zhromaždení viac ako inak orientovaných ľudí, Furiel poznamenal, že nie každý má odvahu ísť na PRIDE a podporiť ho. "Nezazlievam, že nie každý nájde tú odvahu prísť sem a vystaviť sa minimálne škaredým pohľadom a nadávkam odporcov," povedal.

Na podujatí sa mala zúčastniť aj známa aktivistka Romana Schlesinger, ktorá sa však ospravedlnila pre chorobu, no účastníkom sa prihovorila aspoň prostredníctvom telefónu. Stručne vysvetlila svoj vstup do strany Sloboda a Solidarita (SaS) s tým, že liberálnu stranu považuje za jedinú politickú alternatívu voči homofóbii a extrémizmu. Podľa nej neexistuje jediný dôvod, ktorý by bránil politickému, legislatívnemu a spoločenskému zrovnoprávneniu LGBTI osôb.

Zdroj: sita

Na rozdiel od vlaňajška prišlo tento rok na zhromaždenie len niekoľko v čiernom oblečených mužov s vyholenými hlavami, ktorí na adresu zhromaždených vykrikovali vulgárne nadávky.

Organizátori zhromaždenia Dúhové Košice však mali vlastnú usporiadateľskú službu, ktorá vykázala tých najagresívnejších. Na hlavnej ulici sa objavilo viac kresťanských aktivistov s transparentmi s textom: Potrebujete viac pomoci, nie práv, Profamily – Pro Slavakia, Zvrátenosť nie je láska, a podobne. Zhromaždenie rušili pískaním na píšťalkách.

Organizátor verí, že raz príde čas, keď polícia nebude potrebná, lebo nikoho nenapadne účastníkov fyzicky atakovať a ľudia, ktorí ich budú kritizovať a protestovať proti ideám LGBTI, sa budú držať v slušných medziach zákona.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
19:25 Profesionáli II.
20:25 KINO PLUS PREMIÉRA: Ržev
23:00 OKTAGON ZÁPASENIE
19:00 Premeny s Khloé Kardashian I.
20:10 Myšlienky vraha II.
21:00 Myšlienky vraha II.
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
20:10 Macko Uško
18:10 Tygr a sníh
20:15 Já nebo nikdo
21:55 Nečekaná hrozba