Jasno
-1°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Dzurinda proti opozícii. V parlamente výnimočne zahlasoval
Zdielať na

Dzurinda proti opozícii. V parlamente výnimočne zahlasoval

BRATISLAVA / Kým minulý týždeň to vyzeralo tak, že opozícia je jednotnejšia než kedykoľvek pred tým, v utorok to už vyzeralo trochu inak. Ani predĺžený víkend neschladil hlavy poslancov, ktorí stále cítia krivdu za to, že im Smeráci vypustili ich body z rokovania. Zdá sa, že jednotní sú jedine v tom. Výnimkou je len Mikuláš Dzurinda.

"Prichádzame s návrhom, aby sa takéto konanie raz a navždy vylúčilo z týchto priestorov," vyhlásil poslanec Ľubomír Galko z SaS.

Táto strana chce na najbližšiu schôdzu priniesť návrh novely rokovacieho poriadku, aby bez súhlasu poslanca nebolo možné jeho bod z programu vypustiť. Sami však vedia, že ich návrh neprejde.

"Som pevnej viery, že príde deň, kedy zákony ktokoľvek vytiahne, dá im novú košielku, podá ich a prejdu," dopĺňa Peter Osuský.

Situácia v parlamente sa podľa niektorých poslancov vymyká spod kontroly. Aj keď v návrhu zatiaľ opozícia nie je jednotná, mali by sa všetci poslanci upokojiť, a vraj tak trochu vyvetrať.

"Pre nie len upokojenie, ale aj vyvetranie situácie v parlamente stačí návrat k platným pravidlám," myslí si predseda KDH Ján Figeľ.

Myslí si, že netreba návrh SaS na to, aby sa nevypúšťali rokovacie body bez súhlasu poslanca. Tvrdí, že také niečo nie je možné ani teraz. "Čo sa stalo v parlamente pred týždňom je však arogancia moci," hovorí.

"Rozprával som aj ja sám s niektorými poslancami Smeru a verte, že ani tam nie je jednota na to, čo sa udialo,"
tvrdí Galko.

Smer je vraj jednotný

To však poslanci Smeru odmietajú. Všetci vraj súhlasili, aby sa o opozičných bodoch nerokovalo. "Ak niekto tvrdí, že za niečo zahlasoval a nie je s tým stotožnený, tak potom je schizofrenik," myslí si poslanec Smeru Anton Martvoň.

"Strana Smer bola vo svojom rozhodnutí absolútne jednotná, aj keď sme sa o tom samozrejme pred tým rozprávali na klube," povedal ďalší Smeru Dušan Jarjabek.

"Takýto návrh sme odhlasovali a odhlasovali sme to niekoľko krát," doplnila jeho stranícka kolegyňa Jana Laššáková.

Proti svojim

Naďalej teda platí dohoda, že na tejto schôdzi opozícia nehlasuje. Až na jednu výnimku. Mikuláš Dzurinda v utorok prišiel do parlamentu, aby zahlasoval. Ako jediný opozičný poslanec. Vo všetkých prípadoch sa však zdržal.

Podľa našich informácií si chcel takto len vylepšiť štatistiky. Patrí totiž medzi najmenej hlasujúcich poslancov.

Najčítanejšie správy