Polojasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Prázdniny sa skončili, do škôl nastúpilo 702 tisíc žiakov
Zdielať na

Prázdniny sa skončili, do škôl nastúpilo 702 tisíc žiakov

BRATISLAVA / Prázdniny sa skončili a brány otvorilo viac ako 3 300 základných a stredných škôl. Do lavíc zasadlo spolu sedemstodva tisíc žiakov. Základné školy bude v akademickom roku navštevovať približne 439 tisíc detí, stredné školy 228 tisíc žiakov.

Špeciálne základné aj stredné školy budú mať celkovo 35 000 školákov. Prvýkrát brány školy prekročí viac ako 54 000 prváčikov. Na školákov a učiteľov čaká od septembra niekoľko zmien.

Prísnejší štúdijný prospech

Od nového školského roka nadobudne účinnosť novela zákona, ktorá hovorí o tom, že na gymnáziá a stredné odborné školy s maturitou sa dostanú len žiaci s určitým priemerom známok. Prijatá bola ešte za bývalého vedenia, keď bol ministrom školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD).

Podľa novely sa na gymnáziá dostanú len tí, ktorí na posledných troch vysvedčeniach na základnej škole nemali priemer známok z povinných vyučovacích predmetov horší ako 2,0. Pri stredných odborných školách s maturitou tento priemer nemôže presiahnuť 2,75. Do priemeru sa nezapočítajú známky z výchovných predmetov.

Do úvahy sa budú brať známky z koncoročného vysvedčenia z ôsmeho ročníka a študijné výsledky z polročného i koncoročného vysvedčenia z deviateho ročníka. Zmena nastane tento školský rok aj pri testovaní deviatakov. Tí napíšu testy z matematiky a slovenčiny približne o mesiac neskôr.

Overovanie vedomostí na nich čaká 8. apríla, náhradný termín bude 21. apríla. Rezort školstva posunutím termínu vyhovel požiadavkám škôl, ktoré sa sťažovali, že deviataci sa po otestovaní v marci prestávajú učiť, pričom do konca roka zostáva ešte pomerne dosť času.

Nové štúdijné odbory

V novom školskom roku tiež vznikne pre stredoškolákov niekoľko nových študijných odborov. Do ponuky pribudnú napríklad odbory ako ochrana osôb a majetku pred požiarom, klientsky manažér pošty či lesníctvo a lesnícky manažment. Z pedagogickej dokumentácie, ktorú musia učitelia pripravovať, sa od septembra vypúšťajú niektoré duplicitné tlačivá - napríklad osobný spis žiaka, plán práce školy alebo školského zariadenia, denník výchovnej skupiny či tematické výchovno-vzdelávacie plány jednotlivých vyučovacích predmetov.

Zmeny čakajú aj na vysokoškolákov. Tí už pri žiadosti o sociálne štipendium po novom nebudú môcť preukazovať príjem z darovania. "Týka sa to najmä študentov, ktorí nežili s rodičmi v spoločnej domácnosti a vykazovali fiktívny príjem z darovania, aby získali čo najvyššie štipendium," zdôvodňuje rezort školstva.

Motivačné štipendiá

Ministerstvo chystá novinky aj pri motivačných štipendiách - v mladých chce prebudiť záujem o štúdium vybraných študijných odborov prevažne technického zamerania. Rezort preto poskytol vysokým školám na rok 2014 finančné prostriedky pre vybrané odbory. Vysoké školy tiež čaká komplexná akreditácia, ktorá sa začala už v júli a trvať bude najbližších 14 mesiacov.

Mala by mať prísnejšie pravidlá. Posudzovať sa budú všetky študijné programy, o akreditáciu ktorých požiadali vysoké školy. Zároveň sa bude vyhodnocovať úroveň výskumu, vývoja, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti vysokých škôl.

Do prvých tried nastúpilo takmer 55 tisíc prváčikov. Pozrite si atmosféru na škole na Ostredkovej ulici:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy