Skoro jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Slováci v konflikte na Ukrajine, bojujú tam ilegálne
Zdielať na

Slováci v konflikte na Ukrajine, bojujú tam ilegálne

BRATISLAVA/KYJEV / Osud údajného Slováka zadržaného ukrajinskými ozbrojenými zložkami stále nie je istý. Nemožno potvrdiť, že zadržaný ozbrojenec je naozaj občanom Slovenskej republiky.

Podľa neoficiálnych informácii je v ukrajinsko-ruskom konflikte zainteresovaných niekoľko Slovákov.

Muži, ktorí bojujú a majú slovenský pas, sú tam ilegálne a veľmi pravdepodobne sa dopúšťajú závažných trestných činov. Oficiálne nie je v konflikte ani jeden Slovák so statusom bojovníka.

Dobrovoľníci si uvedomujú súdny postih. "Ten je oveľa menší ako v prípade, ak by bojovali za demokratickú krajinu,"ozrejmuje Ivo Samson, expert na terorizmus.

"V povstaleckých jednotkách majú voľné ruky a nemusia sa obávať toho, čoho každý vojak demokratického štátu," dodáva.

Len s povolením

Podľa slovenských právnych noriem je možné, aby slovenský občan slúžil ako vojak v armáde iného štátu, výlučne so súhlasom prezidenta republiky. Na ukrajinskej bojovej línii žiadny slovenský žoldnier s povolením od prezidenta nie je. Ak tam ale naši chlapi naozaj sú a bojujú ide o zložitý právny problém.

Už niekoľko dní však ukrajinská armáda zadržiava ozbrojenca, ktorého podľa zaistených dokladov označujú za občana Slovenska. Ani do tejto chvíle však naše ministerstvo zahraničia nemôže túto informáciu potvrdiť.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy