Skoro jasno
Bratislava
Miroslav
29.3.2023
Prehľad najväčších káuz SDKÚ
Zdielať na

Prehľad najväčších káuz SDKÚ

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Slovenská demokratická a kresťanská únia bola založená v roku 2000. V utorok ju spoločne s exministrom financií Ivanom Miklošom opustil aj jej zakladateľ a dlhoročný líder Mikuláš Dzurinda. Dvojnásobný predseda vlády sa zapísal do dejín významnými úspechmi i škandálmi.

Druhá Dzurindova vláda dostala prívlastky pravicová či reformná. Počas nej sa Slovensko stalo členom NATO a Európskej únie. Vláda presadila viaceré reformy v školstve, sociálnej oblasti aj zdravotníctve. Stranu sprevádzali aj viaceré aféry.

Kauza vláčiky

V roku 2001 vyhlásili železnice tender na dodávku 35 súprav ľahkých motorových vlakov. Predsedom výberovej komisie bol premiérov brat Miroslav Dzurinda. Do užšieho výberu sa dostala švajčiarska firma Stadler so ŽOS Vrútky a francúzska spoločnosť Alstom. Výberová komisia v decembri 2001 rozhodla, že Stadler je lepší.

Dzurinda sa do kauzy zapojil vtedy, keď sa na verejnostiv roku 2002  objavil list, ktorý mu poslal poslanec z jeho strany Peter Kresánek. V liste okrem iného bolo, že "Gabo berie vec alternatívne podľa faktu, že pozadie je pre stranu rovnaké." Kresánek v liste píše Dzurindovi o tendri.

Kauza skupinka

V roku 2003 prepukla kauza skupinka, Dzurinda vtedy informoval, že v krajine operuje skupina ľudí, ktorí škodia jeho vláde a SDKÚ. Stranu opustili Ivan Šimko a Zuzana Martináková s ďalšími poslancami. O poslancov prišla aj ANO, koalícia nemala v parlamente väčšinu, dostala sa preto do podozrení z kupovania poslancov. Koalícia sa rozpadla predčasne v roku 2006, keď z nej vystúpilo KDH.

Tunel Branisko

Na tunelovanie Braniska upozornila tajná služba v roku 2004. O dva roky neskôr sa začala o prípad zaujímať aj švajčiarska polícia. Tá na účtoch nominantov SDKÚ v Slovenskej správe ciest našla spolu 1,5 milióna frankov (vtedajších 30 miliónov korún). Kauza tunelovania Braniska naplno vypukla za Ficovej prvej vlády po tom, čo premiér Fico požiadal pri oficiálnej návšteve Švajčiarska o spoluprácu švajčiarske justičné orgány.

Financovanie strany

Premiér Robert Fico vyhlásil, že firma Soul, ktorá na seba prevzala dlh SDKÚ a od strany kúpila budovu na Medenej ulici, získala peniaze zo švajčiarskej banky. SDKÚ obratom poslala utŕžené peniaze na účet firmy Allied Wings v Londýne. Na rovnakej adrese ako Allied Wings sídli aj firma Destor, ktorej patrí bývalé logo SDKÚ. Táto firma mala podľa Fica rovnakého riaditeľa a sídlo ako spoločnosť Diamond Hotels UK, ktorá získala za Dzurindovej vlády hotel Forum.

Kauza Daňový úrad

Problémy v koalícii vyvolal v apríli 2011 prenájom budovy pre daňové orgány v Košiciach. Daňové riaditeľstvo rozhodlo o uzatvorení zmluvy o prenájme budovy pre daňové orgány v meste Košice so spoločnosťou Nitra Invest, s.r.o., ktorú vlastní predseda okresnej organizácie SDKÚ-DS Ondrej Ščurka.

Opozícia to označila za stranícky klientelizmus a šéf Smeru-SD Robert Fico žiadal Radičovej hlavu. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) vyzvala vtedajšieho generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka, aby prijal politickú zodpovednosť. To odmietol minister financií Ivan Mikloš, ktorý ho do funkcie nominoval. Mikulčík sa vzdal funkcie po tom, čo Radičová pohrozila abdikáciou.

Rozkol v strane

Trojica poslancov Národnej Rady Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý a Magda Vášáryová opustili SDKÚ-DS. Žitňanská svoje rozhodnutie odôvodnila nejasnými postojmi strany, ako aj stratou obsahu politiky a neschopnosťou prijímať rozhodnutia či riešiť situáciu. V súčasnosti zastáva post podpredsedníčky strany Most-Híd. Viac sa dočítate TU.

Beblavý strane vyčítal, že jej najväčším cieľom sa stalo udržanie postu župana v bratislavskom kraji, čo nepokladá za šťastné. "Nedarí sa mi presadiť nové témy, dostávam sa do rozporu aj s členmi strany. SDKÚ-DS sa nepotrebuje teraz zaoberať hodnotovými rozpormi vo vnútri strany," povedala Vášáryová. Novým šéfom strany je od roku 2012 Pavol Frešo.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy