Skoro jasno
Bratislava
Miroslav
29.3.2023
Dzurinda a Mikloš vystúpili z SDKÚ, s politikou nekončia
Zdielať na

Dzurinda a Mikloš vystúpili z SDKÚ, s politikou nekončia

BRATISLAVA / Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš oznámili, že ukončujú svoje členstvo v SDKÚ-DS. Zakladatelia a dlhoroční lídri SDKÚ odchádzajú, pretože jej súčasné vedenie nedokázalo stranu oživiť a posunúť ďalej.

Poslanci Dzurinda a Mikloš odchádzajú z SDKÚ-DS. Parlament ani poslanecký klub strany nemajú v pláne opustiť. "Nevidím dôvod v parlamente nezostať," povedal Dzurinda s tým, že sa chce zaoberať vnútornou politikou.

Dzurinda s Miklošom sa nechystajú vstúpiť do inej strany ani zakladať novú. Podľa Dzurindu otázka zotrvania v poslaneckom klube SDKÚ-DS bude závisieť od vedenia strany, či si bude želať ich zotrvanie v klube. "Nechceme škodiť. Ak bude záujem udržať poslanecký klub, sme pripravení sa o tom rozprávať," zdôraznil Dzurinda.

Politika ho baví

O konci politickej kariéry Dzurinda neuvažuje. "Čo je to koniec v politike? Cítim sa dobre. Politika ma baví. Téma konca v politike mi nenapadla," povedal. O dva roky sa kandidovať do parlamentu nechystá. Rovnako je na tom aj Mikloš. Neplánuje vstúpiť do inej strany, ale mandát chce vykonávať celé volebné obdobie. "Naše rozhodnutie je na pozadí pomôcť kryštalizácii pravicovej politickej scény," doplnil Dzurinda.

Podľa Mikloša ich rozhodnutie dozrievalo dlho. Na odchod zo strany mali dva dôvody. Prvým bola nespokojnosť s tým, ako sa strana vyvíja. "Nechceme ďalej niesť zodpovednosť za tento vývoj," vyhlásil Mikloš.

Ťažké rozhodnutie

Druhým bolo vťahovanie do vnútorných polemík a sporov v SDKÚ-DS. Predsedovi strany Pavlovi Frešovi oznámili rozhodnutie pred tým, ako informovali médiá. Rozhodnutie opustiť stranu Frešo chápe ako generačnú výmenu. "Tí dvaja muži odviedli kus práce pre Slovensko. Ich éra sa ale skončila,“ vyhlásil predseda strany.

SITA

Podľa Dzurindu to nebolo jednoduché rozhodnutie. "Cieľom nie je strana. Tá je prostriedok, cez ktorý môžete niečo urobiť," povedal. Upozornil, že pokiaľ strana bude schopná prijímať rozhodnutia napriek bolestiam žalúdka, bude mať nádej na budúcnosť.

Nespokojní s vývojom

"Dnes pociťujem také bolenie, ale aj súlad rozhodnutia s mojím svedomím," povedal. Tvrdí, že sa snažil nezasahovať do práce nového vedenia, ktoré nastúpilo v roku 2012. "Vývoj je taký, s ktorým nie sú spokojní členovia a predstavitelia strany. Do tohto vývoja sme stále vťahovaní stranami rôznych názorových náhľadov a médií. Sledujeme pohyby, ktoré sa nám aj nepáčia," konštatoval.

Dzurinda nechce hodnotiť šance SDKÚ-DS. "Necítil by som sa dobre, keby som veštil," uviedol. Sám necíti, že by v politickej kariére spravil vážnu chybu. Nikdy sa nerozhodoval urýchlene a vždy všetko konzultoval.

SITA

Zaskočený Štefanec

Rozhodnutie o odchode oboch poslancov podpredsedu strany Ivana Štefanca prekvapilo. Priznal, že to nikoho neteší, lebo to znamená oslabenie strany.

"Ideme bojovať v zložení, v akom sme. Zostávam podpredsedom," deklaroval. O kroku Dzurindu a Mikloša vopred nevedel. Pripúšťa aj interpretáciu, že ich postup je vyjadrením nedôvery voči vedeniu strany. Na otázku, či má líder SDKÚ-DS Pavol Frešo jeho dôveru, odvetil, že je to normálny predseda strany. "Každý má príležitosť na zlepšenie," odkázal.

Žiadna činnosť

Podpredseda SDKÚ-DS Martin Fedor, ktorý nedávno hrozil odchodom zo straníckej funkcie, rozhodnutie Dzurindu a Mikloša komentovať nechcel. "Všetko o fungovaní alebo nefungovaní SDKÚ-DS si vydiskutujeme za zatvorenými dverami," avizoval.

Podla politológa Pavla Marchevského je strata poslancov klubu extrémne nepríjemná. "Za posledné dva roky nepreukázali poslanci Dzurinda s Miklošom žiadnu vnútrostranícku činnosť. Myslím si, že ich odchod nebude zohrávať dôležitú úlohu," povedal Marchevský pre noviny.sk. Politológ špekuluje aj o tom, či išlo o slobodnú vôľu odchodu alebo hrozilo, že budú poslanci zo strany vylúčení.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy