Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Juraj
24.4.2024
Súd potrestal pálenie vlajky
Zdielať na

Súd potrestal pálenie vlajky

BRATISLAVA / Krajský súd v Bratislave potvrdil peňažné tresty pre Mariána Mišúna a Štefana Potockého za spálenie vlajky Európskej únie pred Bratislavským hradom. Dvojica podpálila vlajku únie 10. novembra 2012 na záver protestného pochodu s názvom Spoločne za slušný a bezpečný život na Slovensku.

Okresný súd Bratislava I Mišúna a Potockého uznal vlani 3. decembra vinných z výtržníctva, pričom Mišúnovi vymeral trest tristo eur a Potockému päťsto eur. Ak by nezaplatili, náhradným trestom je väzenie na tri, respektíve päť mesiacov, dostali tiež dvojročný zákaz pobytu v hlavnom meste.

Zákaz vstupu do Bratislavy

Senát krajského súdu len mierne upravil rozsudok okresného súdu, keď Mišúnovi zrušil trest zákazu vstupu do Bratislavy na dva roky. Dôvodom je, že Mišún má už trvalý pobyt v Bratislave.

"Aj keď vlajka Európskej únie nie je štátnym symbolom, samotná EÚ je integračným zoskupením sui generis, teda združuje 28 štátov a jej rozhodovanie vo svetovom meradle je považované za istý unikát a mala by pociťovať istú vážnosť. Aj keď vám neupierame slobodu prejavu, mala by však mať určité hranice a medze slušnosti,“ povedala predsedníčka senátu po vyhlásení rozhodnutia.

Mišún sa na verejnom zasadnutí domáhal zrušenia rozsudku o vine. Podľa neho možno prípad riešiť len ako priestupok. Potocký označil v záverečnom návrhu súdny proces za politicky riadený. "Som hrdý na svoj čin, dnes stojím pred vami, súdite ma, ale verím, že ma bude súdiť budúcnosť,“ dodal.

Prečin výtržníctva

Okresný súd pôvodne vlani v máji vyhodnotil prípad ako priestupok, no krajský súd mu vec vrátil. Voči májovému rozhodnutiu totiž podal prokurátor sťažnosť, keďže spálenie vlajky na verejnosti považuje za prečin výtržníctva.

Krajský súd potom v septembri skonštatoval, že nešlo len o nevýznamné konanie s nepatrnou závažnosťou, preto uznesenie nižšieho súdu zrušil a prípad mu vrátil s tým, že konanie obžalovaných napĺňa základné znaky trestného činu. Okresný súd potom znovu rozhodol 3. decembra.

Žaloba od Matice slovenskej

Marián Mišún je považovaný za jedného z predstaviteľov neonacistickej scény na Slovensku. Stránka antifa.cz ho označuje za neonacistu z Púchova, člena Slovenskej pospolitosti.

Podľa stránky Matica slovenská v minulosti podala trestné oznámenie na svojho vlastného člena kvôli zneužitiu jej mena na propagáciu mítingu s účasťou Mariána Kotlebu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy