Boj proti chuligánom. Parlament schválil nový zákon

Boj proti chuligánom. Parlament schválil nový zákon

BRATISLAVA / Prísnejšie tresty pre agresívnych športových fanúšikov prináša nový zákon o organizovaní verejných športových podujatí. Za priestupky diváckeho násilia pri rizikových podujatiach by mohli dostať pokutu až do 3 000 eur. Zákon schválil v stredu parlament.

Dôstojné miesto pre fanúšikov

Ambíciou ministerstva školstva je utvorenie takých podmienok, za ktorých budú športoviská dôstojným miestom pre fanúšikov so zmyslom pre fair-play a nebudú slúžiť ako aréna pre ľudí, ktorí športové podujatie vnímajú ako príležitosť na šarvátky.

Návrh sa sústredí najmä na futbal a hokej, teda na podujatia, počas ktorých dochádza k neslušnému chovaniu fanúšikov či diváckemu násiliu. Rezort školstva chcel ísť najprv cestou novely zákona, zmeny však boli napokon také rozsiahle, že vypracovali nový zákon.

Rizikoví fanúšikovia sa nedostanú na zápas

Rizikoví fanúšikovia, a to či už na základe predchádzajúcich postihov alebo na základe ich správania sa napríklad na stanici, letisku, parkoviskách či v pohostinských zariadeniach, sa nedostanú na športové podujatie. Návrh zákona tiež prináša v trestnom konaní nový alternatívny druh trestu - zákaz účasti na verejných podujatiach.

Postihovať bude tú oblasť života páchateľa, v rámci ktorej sa trestného činu dopustil. Obvinený alebo odsúdený sa bude musieť dostaviť na príslušný útvar Policajného zboru SR v mieste obvyklého pobytu. Prísnejší má byť postih za priestupky diváckeho násilia a priestupkovú recidívu.

Vysoké pokuty

Za priestupok diváckeho násilia hrozia fanúšikom pokuty až do 1 500 eur. Ak priestupky spáchajú počas podujatia, ktoré je označené ako rizikové, zaplatiť môžu až 3 000 eur.

Za priestupok diváckeho násilia však možno uložiť i zákaz účasti na určených podujatiach, a to až na päť rokov. Ak si svoje povinnosti pri rizikovom podujatí nesplní organizátor, hrozí mu pokuta až do 50 000 €. Po novom bude správne delikty prerokúvať miestne príslušný orgán štátnej správy, nie obec. Zákon sa nebude vzťahovať na malé či komunitné podujatia a na podujatia takých športových odvetví, ktoré nebývajú problémové.

Prísnejšie podmienky podujatí

Prísnejší bude režim organizácie rizikových podujatí najmä pri futbale či hokeji. Pri rizikových podujatiach bude musieť organizátor v sektoroch pre fanúšikov hostí zabezpečiť, aby všetky vstupenky boli na meno. V odôvodnených prípadoch to môže uplatniť aj na priaznivcov domáceho mužstva.

Pre divákov podporujúcich hostí musí byť vyčlenený najmenej jeden sektor v nižšej kategórii vstupeniek a jedna časť sektora vo vyššej kategórii. Na rizikovom podujatí sa tiež budú môcť podávať len alkoholické nápoje, ktorých obsah alkoholu nie je vyšší ako 4,1 percenta. Toto bude platiť, len ak obec či mesto nevydali na ich predaj či podávanie zákaz.

Polícia si môže dať preplatiť náklady

Podľa návrhu zákona si tiež polícia bude môcť uplatniť preplatenie nákladov na policajný zásah v prípadoch, keď bol zásah nutný pre hrubé porušenie povinnosti zo strany organizátora akcie. Zavádza sa aj nový systém odbornej prípravy hlavných usporiadateľov, bezpečnostných manažérov a usporiadateľov.

Vzdelávať sa budú napríklad v oblasti práva, poskytnutia prvej pomoci či riešenia krízových situácií. Hlavnú úlohu budú zohrávať národné športové zväzy, ktoré zabezpečia odbornú prípravu. Usporiadateľov z vedomostí aj vyskúšajú. Organizátor bude musieť pred začiatkom zápasu zabezpečiť zaškolenie členov usporiadateľskej služby.

Na rizikové športové podujatia bude zakázané nosiť extrémistické materiály, či už transparenty, vlajky, odznaky alebo časti oblečenia, rovnako ani cudzie štátne symboly. Po podpísaní prezidentom nový zákon nadobudne účinnosť 1. februára 2014.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

Zdroj: facebook

Zdroj: noviny.sk, SITA, TV JOJ - Peter Petrus

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

11:15 Deň po tom
13:55 Ľadové kráľovstvo
15:55 NOVÁ ZÁHRADA
10:30 Zvedený učiteľkou
12:50 VŠETKO ČO MÁM RÁD
15:00 INKOGNITO
11:20 Knight Rider
13:10 Kuriér
14:10 Skutočný génius
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
12:00 Maxipes Fík
11:25 Phoebe v říši divů
13:15 Red Dog - psí legenda
14:55 Martin a Venuše