Zatiahnuté
14°
Bratislava
Pankrác, Pankrác
12.5.2026
Pokuta pre predajcu langošov rozhnevala ľudí. Slováci spustili neuveriteľnú vlnu podpory
Zdielať na

Pokuta pre predajcu langošov rozhnevala ľudí. Slováci spustili neuveriteľnú vlnu podpory

Archívna reportáž

Archívna reportáž o finančnej akcii.

SLOVENSKO / Malá rodinná prevádzka v Kvetoslavove sa nedávno ocitla pod tlakom finančnej správy, ktorá jej uložila pokutu vo výške 1 500 eur za chýbajúcu diakritiku na pokladničnom bloku. To nahnevalo Slovákov natoľko, že sa rozhodli podnikateľa ihneď podporiť kúpou langoša.

1500 eur zaplatila rodinná prevádzka za diakritiku na bločku

Podnikateľ, predajca langošov, Anton Pašek tvrdí, že chyba na bločku bola spôsobená dodávateľom registračnej pokladne, ktorý však problém odstránil do 20 minút od jeho nahlásenia. Na šokujúci prípad, ktorý za deň obletel slovenský internet, upozornila STVR.

Finančná správa však považuje pokutu za oprávnenú. Hovorca Finančnej správy Daniel Kováč uviedol, že zákon vyžaduje, aby pokladničná tlačiareň umožňovala tlač všetkých znakov slovenskej abecedy vrátane interpunkčných znamienok.

Ak pokladničný doklad nespĺňa tieto náležitosti, hrozí podnikateľovi pokuta od 150 do 6 500 eur. V prípade, že je problémom pokladnica, ktorá neumožňuje tlač všetkých znakov slovenskej abecedy, je minimálna pokuta vo výške 1500 eur. „Ak pokladničný doklad nespĺňa zákonom stanovené náležitosti, podnikateľovi môže hroziť pokuta od 150 eur až do 6500 eur. V prípade, ak podnikateľ používa pokladnicu, ktorá vôbec neumožňuje tlač všetkých znakov slovenskej abecedy vrátane interpunkčných znamienok, je minimálna pokuta 1500 eur,“ vysvetlil Kováč pre TASR.

Google Maps

Podľa advokátky firmy Ľubicy Reisz Kňazeovej, však elektronická pokladnica spĺňa zákonom požadované kritériá. Poukázala na to, že jediným problémom na pokladničnom doklade boli chýbajúce interpunkčné znamienka. To, že sa problém s pokladňou, ktorá chybu na doklade vydávala, opravil, navyše kontrolóri neuviedli ani len do zápisnice.

Finančná správa zatiaľ nekomentovala konkrétny prípad, avšak uviedla, že v prípade pochybností má podnikateľ právo podať sťažnosť. Firma aktuálne čaká na rozhodnutie o odvolaní, ktoré voči rozhodnutiu podala. Pokuta však pre predajcu nie je vôbec nízka. "Ide o malú rodinnú prevádzku. Na to, aby mohli zaplatiť túto pokutu, musia predať 500 langošov, čo je minimálne dvojdňová práca,“ uviedla pre STVR advokátka Kňazeová. Pokutu musela prevádzka zaplatiť do troch dní.

Ľudia začali prevádzku propagovať 

Po odvysielaní reportáže sa správy o zarážajúcej pokute začali šíriť na sociálnych sieťach. Desiatky nahnevaných komentujúcich sa vyjadrilo v zdieľanom článku v skupine Komunita Hviezdoslavov, Kvetoslavov a Miloslavov. "Reklama za všetky drobné. Šup, šup, každý povinne na langoš k susedom," vyjadril sa autor príspevku v skupine.

"Mala som chut na langoš, a teraz mám ešte väčšiu, kľudne aj bez bločku si dám," reagovala cez komentár Terézia. "Určite prídeme. Poprosím 4x - syr, kečup, veľa cesnaku a bez bločka," napísal Maťo. "Nejem langoš, ale dnes pôjdem a vezmem aj deťom domov. Hanba, že za toto sa dá pokuta," priznal ďalší komentujúci.

Na situáciu zareagovala aj facebooková stránka Komunita Dunajská Streda, ktorá rodinný podnik taktiež podporila. "Chceme poprosiť všetkých našich okoloidúcich sledovateľov, aby sa pri najbližšej príležitosti zastavili a podporili prevádzku kúpou langoša," napísala stránka v príspevku.

Podobných správ je na sociálnych sieťach množstvo. Okrem toho sa prevádzke na Google Maps v recenziách hromadia pozitívne hodnotenia, ktoré ju odporúčajú.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy