Jasno
14°
Bratislava
Želmíra
23.5.2022
Odpočúvanie je ako národný šport, Kaliňák chce pokoj
Zdielať na
Slovensko

Odpočúvanie je ako národný šport, Kaliňák chce pokoj

BRATISLAVA / Na verejnosť sa v utorok dostali nahrávky, na ktorých sa novinár Tom Nicholson rozpráva so šéfom skupiny Piťovci, ktorú polícia označuje za zločineckú skupinu. Podobných nahrávok tu však bolo už v minulosti pomerne dosť. Mnohí sa preto pýtajú, ako je možné, že sa utajované materiály verejne pretriasajú.

Nicholson môže niekomu ležať v žalúdku

Juraj O.: Dobehneš k nám, dáme čajík?
Tom Nicholson: Dobre OK, o koľkej?
Juraj O.: Tak, aby si to stíhal, povedz.
Tom Nicholson: Dobre, tak môžem vlastne aj ihneď teraz.

Je logické, že novinár Tom Nicholson môže niekomu veľmi ležať v žalúdku. Jeho Gorila totiž otvorila dvere trinástej komnaty. Celkom pochopiteľne by tak mohol teraz nahrávky telefonátov niekto zneužiť.

V súvislosti s nedávnym Nicholsonovým verejným vyjadrením, pôsobia prinajmenšom kontroverzne. "Keby som hovoril s mafiánmi, tak by som sa nečudoval, že sa ocitnem v policajnej sieti odposluchov. Vtedy by existoval legálny dôvod na sledovanie. Toto je riziko povolania. Ibaže ja takéto telefonáty nemám," povedal Tom Nicholson v septembri pre portál medialne.sk

Nicholson: priateľstvo sme nemali

Nakoniec však musel s pravdou von. "Jednoznačný zdroj, novinár - mafiána, my sme nikdy nemali žiadne priateľské spojenie," uviedol po zverejnení nahrávok Nicholson.

Prevalené odpočúvania nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. No vyzerá to tak, že tak ako v minulosti aj dnes sú stále silnou figúrkou záhadnej diskreditačnej šachovej partie. "Treba sa zaoberať touto skutočnosťou, že z režimového pracoviska sa dostávajú záznamy odposluchov zase opakovane, nie prvý raz, na verejnosť," uviedol bezpečnostný analytik

Ako na bežiacom páse

Pred takmer dvomi rokmi boli odpočúvania začiatkom konca vlády Ivety Radičovej. Na verejnosť sa dostali odposluchy riaditeľa spravodajskej TA3, či novinárky denníka Pravda. Ich vyšetrovanie ako začalo, tak zdá sa aj skončilo. "U nás tie úniky odposluchov ako keby boli na bežiacom páse, každý týždeň niečo. A prešetrením sa nič nezisťuje," tvrdí poslanec NR SR Martin Fedor.

Z viacerých zdrojov sa pritom ozývajú hlasy, aby boli spravodajské činnosti kontrolované nezávislou organizáciou. Podľa súčasného ministra vnútra však na to momentálne nie sú peniaze. "Mala by sa zaviesť nezávislá Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov, ktorá ako jediná by reálne mohla prešetrovať takéto úniky utajovaných skutočností, efektívne," dodáva Fedor.

Kaliňák: ...nech už máme pokoj

"Asi má veľa peňazí k dispozícii. Nemá. Poslanci sú tu na to, aby kontrolovali. Ja si myslím, že komisia, ktorá je zložená z opozičných a koaličných poslancov je ideálna na to, aby sa nič nezamlčalo a dostatočné množstvo informácií dalo skontrolovať," kontruje minister vnútra Robert Kaliňák.

Navrhuje preto, zjednotenie odpočúvaní pod jednu strechu, odkiaľ by bol únik tajných záznamov, prinajmenšom komplikovaný. "Mám chuť teraz o to rýchlejšie vlastne pripraviť celý ten nový systém, aby tá kontrola bola jednoduchá, bolo to na jednom mieste. Vždy sme vedeli odkiaľ kuká priešvih, akým spôsobom je to problematické, nech už máme od týchto vecí pokoj," tvrdí Kaliňák.

"Myslím si, že treba zaviesť dobrý kontrolný mechanizmus, ktorý by dokázal efektívne aj takéto úniky odposluchov, prepisov, vyšetriť,"
dodáva Fedor. Zvukové nahrávky medzi Tomom Nicholsonom a Jurajom O. prišli do redakcií viacerých médií v utorok. Tu nájdete záznam.

Téme sa venuje reportér Samuel Migaľ. INFORMÁCIE ONLINE TU.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie