V Petržalke našli azbest pohodený v kontajneri!

V Petržalke našli azbest pohodený v kontajneri!

BRATISLAVA / Približne tonu karcinogénneho azbestu našli v kontajneroch pre nadrozmerný odpad v bratislavskej Petržalke. Ako informovala petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová, v pondelok 30. septembra našla azbest spoločnosť A.S.A., ktorá kontajnery odvážala.

Samospráva zvažuje podať trestné oznámenie

Petržalka zvažuje podať trestné oznámenie pre podozrenie zo všeobecného ohrozenia a nedodržania zákonných postupov pri nakladaní s nebezpečným odpadom. Ako uviedla Platznerová, azbest je pre ľudský organizmus škodlivý najmä pri jeho mechanickom poškodení, kedy sa do vzduchu dostávajú jemné ihličky, pričom všetky typy azbestu sú zaradené medzi karcinogény.

Neznámy je však dôvod, prečo niekto nebezpečný odpad dal do kontajnerov. "Už to, že niektorí Petržalčania kladú odpad aj mimo týchto kontajnerov spôsobuje, že táto bezplatná služba spôsobuje ďalšie neplánované náklady. Vrcholom je však toto konanie, ktoré spôsobilo mestskej časti ďalšiu finančnú ujmu, keďže odvoz a likvidáciu bude musieť uhradiť z vlastných prostriedkov. Páchateľ zrejme porušil aj zákon o nakladaní s nebezpečným odpadom a ohrozil svojim nezodpovedným správaním zdravie obyvateľov," uviedla Platznerová.

Samospráva zvažuje podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia a nedodržania zákonných postupov pri nakladaní s nebezpečným odpadom. "Takéto konanie považujem za nehoráznosť a aby sa podobná situácia už nezopakovala, zvažujem pristúpiť na zásadné zmeny v pristavovaní kontajnerov v rámci jarného a jesenného čistenia tak, aby sme eliminovali možnosť ich zneužívania,“ povedal starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Azbest sa používal ako izolácia

Ako uviedla Platznerová, v Petržalke sa azbest používal ako izolácia kopilitových zasklení, výťahových šácht alebo bytových jadier, preto tunajší stavebný úrad vykoná štátny stavebný dohľad vo všetkých bytových domoch na území Petržalky, v ktorých nedávno robili alebo stále robia rekonštrukciu a je predpoklad, že sa tam azbest nachádzal.

Kontajnery pre nadrozmerný odpad pristavuje Petržalka každoročne v rámci jesenného či jarného upratovania pre svojich obyvateľov, ktorí sa môžu zdarma zbaviť nadrozmerného odpadu z domácností. Petržalka poskytuje svojim obyvateľom túto službu zadarmo.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Zdroj: TV JOJ

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

15:20 ZÁCHRANÁRI
16:10 NAŠI II.
16:45 NAŠI II.
14:55 Panelák
15:40 Profesionáli II.
16:40 Simpsonovci XXI.
14:50 Kosti II.
15:50 Tlkot srdca
16:45 Klamári I.
15:15 Jahôdka a jej kamaráti I.
15:40 Lovci drakov
16:05 Malý Elvis a priatelia
15:15 Holka k sežrání
17:00 Můj šálek kávy
18:40 Andy Summers - Autobiografie