Skoro jasno
20°
Bratislava
Gertrúda
19.5.2024
VIDEO. Bratislava zažila ďalší Dúhový pochod
Zdielať na

VIDEO. Bratislava zažila ďalší Dúhový pochod

BRATISLAVA / Hviezdoslavovo námestie v Bratislave sa premenilo na centrum boja za práva lesieb, gejov, bisexuálov, transrodových a intersexuálnych ľudí na Slovenku.

Prišli aj známi politici

Pochodovať prišlo asi 2000 ľudí. Medzi nimi boli však aj usporiadateľské posily a policajti. Nechýbali ani politici. Priebeh zhromaždenia bol pokojný a niesol sa vo veselej atmosfére, narúšalo ho len premenlivé počasie. Na situáciu dohliadali desiatky policajtov. Organizátori hodnotia tento ročník ako najúspešnejší.

"Lesby a gejovia sú takisto menšina ako aj Rómovia," povedal vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák. Nikto nemôže byť diskriminovaný na základe rasy, pohlavia, sexuálnej orientácie, politického zmýšľania a čohokoľvek iného, doplnil. S registrovanými partnerstvami súhlasí.

"Ľudia, ktorí sú právne spôsobilí konať v rôznych veciach, by mali mať možnosť žiť spolu, keď sa sami rozhodnú, ak nie sú zmyslov zbavení, tak nevidím dôvod, aby nežili spolu a mali formálny strach," uzavrel splnomocnenec s tým, že každý, kto podporuje ľudské práva, by mal byť na Dúhovom PRIDE.

Podujatie malo pokojný priebeh

Pravidelným účastníkom dúhového pochodu je aj poslanec NR SR Juraj Droba (SaS). Povedal, že štvorpercentná menšina nemá na Slovensku ešte všetky občianske a ľudské práva, ktoré majú ostatní a je teda ešte za čo bojovať. PRIDE vníma ako pokojnú prechádzku mestom s veselými ľuďmi a jedným cieľom. Fašizoidné prejavy, ktoré kulminovali pred dvoma rokmi, sa podľa neho podarilo vlani eliminovať, za čo pochválil a poďakoval sa polícii. Okrem nich sa v dave objavili aj poslanec za Smer-SD Peter Blaha a bratislavský mestský poslanec Marián Greksa.

Dúhový PRIDE organizujú mimovládne organizácie Queer Leaders Forum, Iniciatíva Inakosť, TransFúzia a Divadlo Nomantinels. Cieľom podujatia, ktoré sa v Bratislave a vôbec na Slovensku koná štvrtýkrát, je zviditeľniť LGBTI ľudí ako komunitu a poukázať na to, že aj oni majú právo na taký istý život ako zvyšok spoločnosti.

Téme sa venuje reportér Rasťo Striško. INFORMÁCIE ONLINE TU.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy