Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Izabela
9.12.2022
Ako sa brániť proti komárom? Repelent nestačí
Zdielať na
Slovensko

Ako sa brániť proti komárom? Repelent nestačí

BRATISLAVA / Proti rozmnoženým komárom v posledných týždňoch úrady nekompromisne zasiahli, no i tak zrejme večer neobsedíte na terase. To isté cez deň, ak vstúpite do lesa. Možno by pomohli repelenty. Okrem nich kolujú medzi ľuďmi aj iné rôzne recepty na to, ako sa ochrániť. Napríklad alpou, alebo cesnakom.

Nie všetky mýty sú pravdivé

K účinnej protikomárovej výzbroji údajne patrí aj dobre zadymený priestor a v ruke pohár piva. Pivo dodáva vitamín B, rovnako aj mäso. Po ňom vraj ľudská krv komárom nechutí, rovnako ich neláka ani dym. "Nie sú až tak vedecky dokázané," dodáva Násir Jalili, parazitológ, Lekárska fakulta UK.

Ani náš praktický pokus to nepotvrdil, po pive sa nás komáre vrhli rovnako, ako bez neho. No to, že na spoteného neosprchovaného človeka idú viac, potvrdzuje aj odborník. "Komáre idú na rôzne pachy," potvrdil Násir Jalili.

Svetlé oblečenie a cesnak

Milujú pach potu ako takého, no pot po tom, čo zjete syr, ich priťahuje mimoriadne. Všeobecne ich ale láka teplo, ktoré vyžaruje telo a oxid uhličitý v ľudskom dychu. "CO2 napríklad, v niektorých prípadoch sa nálet zvýšil až 10 násobne," upresnil parazitológ Jalili. A naopak najviac ich vraj odpudzuje cesnak a lieh. Preto niektoré ľudové recepty hovoria o pocesnakovaní pokožky, alebo natieraní liehom. Odborníci to však nepotvrdzujú. Jednou z najúčinnejších zbraní proti komárom je svetlé oblečenie, najlepšie s dlhým rukávom a prípadne aj kapucňou na hlave.

A teda podľa dostupných odborných i laických rád, by absolútna ochrana mala vyzerať asi takto. Človek nízkeho vzrastu,  s tmavými, nie blonďavými vlasmi, osprchovaný a navoňaný nie sprejom, ale cesnakom alebo liehom, oblečený v svetlých farbách v ruke s pivom vedľa dobre dymiaceho zdroja. 

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

isifa

Súvisiace články

Najčítanejšie