Nadšenci lovili búrky. Oblohu križovali oblaky ako z filmu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Búrkový systém, ktorý vo štvrtok prechádzal Slovenskom, narobil na viacerých miestach problémy v podobe zaliatych ciest. Jeho čelo vzbudzovalo obdiv aj obavy. Mnohí Slováci zachytili obrovské mraky a ich pohyb na časozberných videách či fotografiách. A treba uznať – sú naozaj úchvatné.
„Práve pri silnejších búrkach sa často objavujú veľmi zaujímavé oblaky. Jeden z nich som mal možnosť aj sám vidieť – išlo o tzv. shelf cloud,“ vysvetlil meteorológ Samuel Bacák.
Tento typ oblaku sa zvyčajne nachádza na čele búrky a pripomína ovál alebo – ako hovoria niektorí – tenký, no poriadne dlhý valec. „Keď ho zbadáme, v krátkom čase môže nastať prechodné zosilnenie vetra. Následne sa môžu objaviť intenzívne zrážky, niekedy dokonca sprevádzané krupobitím,“ dodáva Bacák.
Divadlo pre meteonadšencov
Meteonadšenci vývoj búrok pozorne sledovali cez aplikácie, aby ich stihli zdokumentovať. V prípade Jaroslava Karaka bola radosť zo záberov dvojnásobná. „Pred dvoma týždňami som prišiel o všetky fotky, ktoré som mal uložené na externom disku. Takže som veľmi rád, že sa mi konečne podarilo niečo pekné zachytiť,“ hovorí Karak.
„Pri supercelách je dôležité najmä to, že majú dlhšiu životnosť – od jednej hodiny až po celý deň. V určitých podmienkach sa dokonca môžu vyskytnúť aj viac dní po sebe,“ objasňuje Bacák.
Tieto úkazy fascinujú ľudí z viacerých dôvodov. Niektoré mraky totiž dosahujú výšku až 17 kilometrov a ich horizontálny rozsah môže byť od 20 až do 100 kilometrov.
Počas víkendu sa možno opäť dočkáme hrozivo vyzerajúcich oblakov, ktoré na fotografiách a videách pôsobia výnimočne. „Najmä v priebehu nedele očakávame plošné zrážky. Úhrny môžu za celý deň dosiahnuť okolo 50, miestami až 60 milimetrov,“ dodáva Bacák.