Búrka zničila unikátnu sušiareň bylín. Alojz Hlina možno pamiatku presťahuje
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
HANUŠOVCE NAD TOPĽOU / Na východe Slovenska sa chystá veľké sťahovanie. Z jedného konca republiky na druhý plánujú presťahovať jedinečnú národnú kultúrnu pamiatku. Ide o unikátne dielo drevenej sušiarne bylín zo začiatku 20. storočia.
Stavba prežila aj svetovú vojnu
Búrka na východe Slovenska brala strechy a lámala stromy. Škody napáchala aj v Hanušovciach nad Topľou. Za obeť aj padla aj jedinečná technická pamiatka. Alebo skôr to, čo z nej zostalo.
Unikátna stavba prežila svetovú vojnu i niekoľko režimov. Za obeť padla búrke sprevádzanej silným vetrom. Drevená časť sa doslova prepadla. Ide o sušiareň bylín z 30-tych rokov 20. storočia.
Pred búrkou ju kúpil politik Alojz Hlina
Ešte pre ničivou búrkou si túto sušiareň kúpil v dražbe politik Alojz Hlina. Ešte oficiálne dokumenty k nej nestihol doriešiť, no už teraz má so stavbou veľké plány. "Pre nás bude veľká česť, keď budeme vlastníkmi národnej kultúrnej pamiatky a sľubujem, že sa budeme tak k nej správať. My plánujeme obnoviť funkciu," priblížil Alojz Hlina, nový vlastník Národnej kultúrnej pamiatky.
Prišiel na na ňu pozrieť aj radca Pamiatkového úradu
Na unikátnej dielo sa prišiel osobne pozrieť aj hlavný radca Pamiatkového úradu Slovenskej republiky a odborník na historické krovy. Ako jediný Slovák, mal možnosť nahliadnuť aj do niekoľkých dielní podieľajúcich sa na obnove Chrámu Matky Božej po ničivom požiari v Paríži z roku 2019. "Čo sa týka samotnej stavby, nie je to vrcholné dielo, myslím tesársky. Všetky prvky sú pílené," opísal Ľubor Suchý, hlavný radca Pamiatkového úradu SR.
Mnohé z drevených častí už ale bude nutné nahradiť. Časť národnej kultúrnej pamiatky je zasiahnutá drevokaznými hubami. Niektoré sa vedia dostať dokonca až do murovaných konštrukcií a tam dokážu prežiť naveky. Prejavia sa vždy, keď na to budú mať podmienky, vrátane nízkej teploty a vlhkosti. "Vy keď to dáte do sucha, ako keby hibernovali," dodal Suchý.
Potom ako unikátnu stavbu rozoberú a predtým ako ju presťahujú z Hanušoviec nad Topľou do Bratislavy, budú musieť každý drevený diel očíslovať. "Ja sa chcem ospravedlniť všetkým Hanušovčanom. My sme boli v tom, že to tu bude. Možno bude lepšie, keď to bude v Bratislave, než by vôbec nebola," dodal Alojz Hlina.