Zatiahnuté
26°
Bratislava
Hana, Anna
26.7.2025
Slovensko je druhé najviac rozdelené v Európe. Kvôli názorom sa rozpadajú rodiny aj priateľstvá
Zdielať na

Slovensko je druhé najviac rozdelené v Európe. Kvôli názorom sa rozpadajú rodiny aj priateľstvá

SLOVENSKO / Slovensko patrí medzi krajiny s najviac polarizovanou spoločnosťou. V nelichotivom rebríčku sme medzi európskymi štátmi na druhom mieste — pred nami je už len Maďarsko. Najviac sa rozchádzame v názoroch na politiku, vojnu na Ukrajine či práva LGBTI+ komunity.

Kvôli odlišným postojom sa rozpadávajú vzťahy, niekedy aj celé rodiny. Mnohí sa preto radšej o politike doma či medzi priateľmi vôbec nerozprávajú. Názorové rozdelenie spoločnosti sa prehlbuje už niekoľko rokov. V rámci Európy je na tom podľa medzinárodných prieskumov horšie už len Maďarsko. Faktorov, ktoré to ovplyvňujú, je viacero.

„Je to polarizačná rétorika niektorých politických lídrov, ako aj čiernobiele videnie sveta, ktoré nám títo lídri ponúkajú. Ak si niekto myslí niečo iné, je automaticky považovaný za nepriateľa,“ uviedla Nikola Richterová, riaditeľka komunikácie DEKK Institute.

Prehľad vývoja

Prehľad vývoja

DEKK INSTITUTE

„Niektorí politickí aktéri toto rozdelenie zneužívajú a ešte viac podporujú rozdelenie spoločnosti na my a oni,“ hovorí Xenia Daniela Poslon z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV. Proti odlišným názorom sa často bránime tým, že sa obklopujeme ľuďmi s rovnakým pohľadom na svet.

Najodolnejším prostredím je podľa prieskumov rodina

Aj to však často len preto, že až polovica Slovákov sa kvôli zachovaniu rodinnej pohody polarizujúcim témam radšej vyhýba. „Krátkodobé vyhýbanie sa konfrontáciám síce môže priniesť úľavu, no z dlhodobého hľadiska to nie je ideálne riešenie. Ak medzi sebou nekomunikujeme, stereotypy o druhej skupine sa prehlbujú,“ vysvetľuje Poslon.

Podľa odborníčky je dôležité vedieť zvoliť vhodný čas na otvorenie takýchto tém. Kľúčové je, aby boli obe strany pripravené na rešpektujúcu a otvorenú komunikáciu.

„Všetci sme len ľudia. Máme svoje obavy, neistoty a každý sa svojím spôsobom snaží porozumieť svetu a obdobiu, v ktorom žijeme — plnému zmien, hrozieb a spoločenských kríz,“ dodáva Poslon. Zmierniť napätie v spoločnosti môžeme podľa odborníkov tým, že sa budeme viac rozprávať o témach, ktoré nás spájajú.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy