Jasno
29°
Bratislava
Oľga
23.7.2025
Moderná doba priniesla ďaší fenomén: Z letnej dovolenky sa vraciame vyhorení
Zdielať na

Moderná doba priniesla ďaší fenomén: Z letnej dovolenky sa vraciame vyhorení

Moderná doba priniesla ďaší fenomén: Z letnej dovolenky sa vraciame vyhorení

BRATISLAVA / Moderná doba prináša so sebou nové výzvy aj na dovolenke. Syndróm produktívneho oddychu, strach z premeškania (FOMO) či pracovné povinnosti. Mnohí si tak nevedia dovolenku užiť a namiesto oddychu prežívajú ďalší stres. Ako sa z toho kolotoča vymaniť?

Oddych? Skôr prepínanie medzi stresmi

Dovolenka by mala byť synonymom pre relax a načerpanie nových síl. Realita je však často iná. Mnohí si so sebou na oddych berú aj pracovné maily, výčitky svedomia a nutkavú potrebu všetko zažiť. Namiesto vypnutia tak len prepíname medzi rôznymi druhmi stresu.

"Veľké množstvo ľudí potrebuje tri, štyri dni na to, aby určitým spôsobom spomalili, až vtedy začína ich mozog určitým spôsobom oddychovať," hovorí neuropsychológ Robert Krause.

Syndróm produktívneho oddychu a tlak sociálnych sietí

Jedným z moderných fenoménov je tzv. syndróm produktívneho oddychu. Dovolenkári majú neustály pocit, že musia niečo robiť a aktívne vypĺňať svoj čas. "Ak to nejde podľa vopred zadefinovaného plánu, môžu sa cítiť sklamaní, smutní, často môžu prenášať napätie a tlak aj na rodinných blízkych," dodáva Krause.

K pocitu nedostačujúceho oddychu prispieva aj tlak sociálnych sietí. Mnohí sa na dovolenke vyčerpávajú tým, že sa snažia ukázať ostatným, ako sa majú dobre. "Máme tendenciu sa porovnávať, súperiť. Preto pre mnohých ľudí nie je obdobie dovolenky obdobie spomalenia a zmeny stereotypu," vysvetľuje Krause.

FOMO a práca počas voľna: Ďalšie prekážky oddychu

Ideálna dovolenka by mala trvať od sedem až do 14 dní nepretržite, aby človek dokázal skutočne vypnúť. Niektorí však trpia strachom z premeškania, tzv. FOMO (Fear Of Missing Out).

"Majú strach, že o niečo prídu, preto neustále kontrolujeme sociálne siete a treba si uvedomiť, že čoho je veľa, to stráca hodnotu a treba si uvedomiť, že každá informácia, ktorú prijmeme ovplyvňuje myšlienkové vzorce," hovorí neuropsychológ.

Samostatnou kapitolou sú tí, ktorí sa na dovolenke nemôžu alebo nedokážu odpútať od práce. "V niektorých korporátoch, alebo startupoch je to tak, že zamestnanci počas dovolenky pracujú, odpovedajú na emaily a dvíhajú telefón," upozorňuje Katarína Tešla, manažérka komunikácie a PR z kariéra.sk.

Týka sa to napríklad manažérov, ktorých často nemá kto zastúpiť. Niekedy tento trend udáva aj samotný šéf. "Zamestnancom dáva pocítiť, že aj keď on sám je na dovolenke, tak odpisuje na maily a tým dáva najavo aj svojim podriadeným, že aj oni majú postupovať podobne," vysvetľuje Tešla.

Odborníci sa zhodujú, že z evolučného hľadiska sme nastavení na podávanie výkonu, ale aj na oddych. Každý by si mal vedieť dopriať čas na relax bez výčitiek a pocitu viny.

Najčítanejšie správy