Zakázaná, ale účinnejšia. Interrupčná tabletka je v Európe bežná, na Slovensku stále tabu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / V zahraničí sa používa bežne, u nás je zatiaľ zakázaná. Interrupčná tabletka ako alternatíva k chirurgickému zákroku je na Slovensku už roky kontroverznou témou. Mnohí gynekológovia pritom tvrdia, že medikamentózna forma potratu spôsobuje menej zdravotných komplikácií než chirurgický zákrok. Táto forma však už tretí rok môže pomôcť ženám pri samovoľnom potrate – mnohé o tom však vôbec nevedia.
„Nie je to na programe,“ vyjadril sa minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas). O povolení takzvanej interrupčnej tabletky sa na Slovensku diskutuje už roky. Slovensko patrí medzi posledné krajiny v Európe, kde jej použitie legislatíva stále neumožňuje.
„Pri jej použití odpadá potreba celkovej anestézie,“ vysvetlil gynekológ MUDr. Jozef Záhumenský, PhD. Pri umelom prerušení tehotenstva pomocou tabletky sa podľa neho využívajú dve účinné látky. Prvá ukončí tehotenstvo, druhá vyčistí maternicu. Práve tú druhú látku používajú lekári aj pri spontánnom potrate.
„Obe látky sa dajú získať na mimoriadny dovoz, zatiaľ však máme povolené používať len tú druhú – na vyprázdnenie plodového vajca pri odumretom tehotenstve,“ uviedol Záhumenský. Z diskusií na internete navyše vyplýva, že o tejto možnosti mnohé ženy vôbec nevedia.
Ženy najčastejšie spomínajú buď chirurgické vyčistenie dutiny maternice, alebo prirodzený priebeh, ktorý môže trvať aj mesiac. „Žena musí viackrát prísť na kontrolu, môže to byť nepríjemné a často je to spojené so silnými menštruačnými bolesťami,“ vysvetlil prednosta gynekologicko-pôrodnícko-neonatologickej kliniky nemocnice Bory MUDr. Mikuláš Redecha, PhD., MPH.
Ďalšou možnosťou je chirurgické čistenie maternice, ktoré však gynekológovia skôr neodporúčajú. „Hrozia pri ňom potenciálne riziká pri budúcich tehotenstvách – napríklad problémy s uchytením placenty,“ dodal Redecha.
„V komárňanskej nemocnici uprednostňujeme medikamentózne vedenie samovoľných potratov podľa platných štandardov, ktoré sú na Slovensku účinné už tri roky,“ uviedla gynekologička MUDr. Soňa Valašíková.
Pacientkám automaticky ponúkajú dve možnosti
„Sme jedna z mála nemocníc, ktoré ženám dávajú na výber, ako chcú samovoľný potrat ukončiť. Podanie tabletky je už tri roky štandardizované, a preto by ju mali lekári pacientkam odporučiť,“ vysvetlila Valašíková.
„Každý lekár by žene mal túto možnosť ponúknuť. Ak tak nerobí, nekoná v súlade s najnovšími poznatkami vedy. Ženy by v takom prípade mali mať možnosť vyhľadať inú nemocnicu alebo sa obrátiť na príslušný úrad,“ uzavrel Záhumenský.