Bežný zubný kaz môže stáť stovky eur. Máme nárok na lepšie podmienky?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Veľkú diskusiu vyvolala reportáž o tom, že máme nárok na základné ošetrenie zubného kazu bez doplatku, ako aj náš pokus získať ho v praxi. Ministerstvo už avizovalo snahu rozšíriť zoznam hradených výkonov. Je však možné vyhodnotiť, či sú doplatky a platby za čiastočne hradené alebo nehradené výkony u zubára primerané? Ministerstvo odporúča porovnávať cenníky.
„Pacient má nárok na základné bezplatné ošetrenie zubného kazu,“ hovorí hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Veronika Daničová. „Desať percent výplní sa realizuje ako plne hradené z verejného zdravotného poistenia. To znamená, že každá desiata výplň je zhotovená bez doplatku,“ vysvetľuje prezident Slovenskej komory zubných lekárov MUDr. Igor Moravčík.
Pacientov čaká zmena
Pacienti si však vraj častejšie volia modernejšiu výplň, za ktorú si musia priplatiť – jej výdrž je dlhšia. Prečo teda štát neprepláca aj tieto modernejšie výplne? Pripravuje sa zmena. „Tak, aby mali pacienti nárok aj na modernejšie výplne bez doplatku,“ uvádza Daničová.
„Každý pacient má možnosť starať sa o svoje zdravie tak, aby zubné kazy vôbec nevznikali. Vo vyspelých krajinách – a rovnako aj u nás – je preto určitý podiel spoluúčasti nastavený ako štandard,“ dodáva Moravčík.
Skúsenosť istej ženy však ukazuje inú realitu
Po odstránení strojčeka jej objavili kaz a účet za jeho ošetrenie u zmluvného lekára bol studenou sprchou. „Bolo to takmer 200 eur. Nikto ma vopred neupozornil, koľko budem platiť,“ uviedla.
Považovala to za nefér, najmä preto, že všetky odporúčania dodržala. Je takýto účet primeraný? Pacient to podľa odborníkov posúdiť nedokáže. „Cena je určená dopytom a ponukou,“ vysvetlil poslanec NR SR Tomáš Szalay (SaS). „Každý zubný lekár si pravdepodobne stanovuje cenu individuálne podľa oprávnených nákladov svojej ambulancie,“ doplnil Moravčík.
Kritika zo strany opozície
Niektorí poslanci však kritizujú slabú pozíciu pacienta v celom systéme. „Ani dva roky po voľbách vláda nedokázala prísť s reguláciou či auditom poplatkov,“ myslí si Oskar Dvořák (PS).
„Bývalý minister zaviedol poplatky u zubárov ako plne legálne. Zdravotné poisťovne však odvtedy viac-menej prestali valorizovať ceny za výkony. Zubári na to netlačili, pretože si peniaze pýtali priamo od pacientov. A dnes zdravotné poisťovne platia za výkony úplne smiešne sumy,“ uviedol Marek Krajčí (Slovensko).
Opozícia upozorňuje, že systém je potrebné minimálne spriehľadniť, aby sa pacienti vedeli zorientovať v účtovaných cenách. Niektorí hovoria aj o potrebe stanoviť určité cenové limity.
„Nastaviť správnu reguláciu je však pomerne náročné, pretože hrozí, že niektoré výkony sa stanú pre zubné ambulancie nerentabilné a tým pádom nedostupné,“ dodáva Moravčík.
Pozrite si aj archívnu reportáž: