Platba kartou či mobilom by mala byť samozrejmosťou. Výnimku dostanú len niektoré miesta
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Od marca 2026 by mali všetci predajcovia umožniť bezhotovostnú platbu nad jedno euro. Výnimkou sú len miesta bez dostupného internetu. Ministerstvo financií chce týmto krokom podporiť moderné platenie a boj proti daňovým únikom. Podnikatelia však upozorňujú na zvýšené náklady a technické komplikácie.
Platba kartou, mobilom či cez QR kód by sa mala od marca budúceho roka stať samozrejmosťou u každého obchodníka na Slovensku. „Na bezhotovostné platby sa vzťahujú výnimky z povinnosti evidovať tržby prostredníctvom pokladnice eKasa,“ uviedlo Ministerstvo financií SR.
„Obchodníkovi je z každej transakcie strhávané určité percento. Preto niektorí z nich nechcú pri nižších sumách umožniť platbu kartou,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.
Alternatívou je využitie QR kódu, ktorý si zákazník nasníma telefónom a následne pošle požadovanú sumu. „Výhodou pre obchodníka je, že tým obchádza tretiu stranu – teda POS terminál,“ dodal Dobiš.
Negatívna zmena
Aj v cukrárni v Humennom majú k dispozícii bezhotovostný terminál, no dá sa využiť iba pri platbách nad 5 €. Majiteľ cukrárne Katka, Ján Blaško, vníma pripravovanú zmenu negatívne: „Za platobnú bránu platíme správcovi terminálu približne 0,6 %, banke ďalšie minimálne jedno percento, a každá transakcia je spoplatnená. Nič nie je zadarmo.“
Niektorí zákazníci túto zmenu vítajú, aj keď sa môže prejaviť vo vyšších cenách. Blaško však varuje pred ďalšou záťažou pre malé a stredné podniky:
„Je to ďalšie zaťaženie. A poviem popravde – keby som mal o pár rokov menej, zo Slovenska odídem. Nežijeme v banánovej, ale v citrónovej republike.“
Fungovanie v praxi?
Ako presne bude systém fungovať v praxi, rezort zatiaľ neupresnil. Jedinou výnimkou má byť nedostupnosť internetu. „Cieľom je podporiť digitalizáciu platieb, ktorá má byť nástrojom v boji proti takzvanému bezbločkovému hospodárstvu,“ uvádza ministerstvo.
„Väčšina podnikateľov sa v súčasnosti snaží prejsť späť na hotovosť pre transakčnú daň. Naše odporúčanie je zrušiť túto daň – potom nebude problém, že sa systém obchádza,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Martin Lidaj.
„Za nesplnenie tejto novej povinnosti môže byť uložená pokuta vo výške od 500 do 15-tisíc eur,“ dodalo ministerstvo. „Od 1. októbra je k dispozícii možnosť platiť okamžitými platbami – to je vietor do plachiet celej tejto myšlienke,“ uzavrel Dobiš. Navrhovaná zmena má byť súčasťou pripravovanej reformy zákona o evidencii tržieb.