Štát sľubuje preplatenie nákladov na opravu škôd po búrkach. SaS kritizuje pomalú reakciu rezortu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Na Slovensku je vplyvom nepriaznivého počasia zo začiatku tohto týždňa vyhlásených aktuálne 34 mimoriadnych situácií v obciach a mestách, pričom situácia je stabilizovaná. Na piatkovej tlačovej konferencii v Gelnici o tom informoval štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Michal Kaliňák s tým, že zároveň predĺžili termín na refundáciu nákladov na vykonané záchranné práce do 23. júla.
Následky búrok na východnom Slovensku
Pomoc pre občanov je komunikovaná so samosprávami
Aktivovaná bola humanitárna pomoc aj pomoc v zmysle zákona o civilnej ochrane. Podľa prednostu Okresného úradu (OÚ) Gelnica Antona Bašniara nie je dôvod, aby sa samosprávy či fyzické osoby obávali, že im nebudú preplatené záchranné práce počas trvania mimoriadnej situácie. Pripomenul, že pomoc pre občanov komunikujú jednotlivé samosprávy.
"Naši terénni pracovníci spolu s OÚ obiehajú občanov, ktorí sú nahlásení. Humanitárna pomoc je do výšky 1500 eur na jednu rodinu a domácnosť. Dnes máme 138 individuálnych žiadostí a 40 boli už peniaze rozposlané alebo sú na ceste," spresnil riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.
Infraštruktúra je údajne zabezpečená
Pomoc možno využiť aj prostredníctvom zákona o civilnej ochrane. "Poskytnúť možno jednorazovú finančnú výpomoc osobe, ktorá príde o svoj majetok, nehnuteľnosť, obydlie. V prípade strhnutia strechy rodinného domu by mala byť výška pomoci do 15-tisíc eur," dodal Bašniar.
Podľa jeho slov je už kritická infraštruktúra zabezpečená. Všetky cesty a železnice sú sprejazdnené a v rámci celého okresu je zabezpečená aj dodávka elektrickej energie, pitnej či teplej vody.
Kaliňák tvrdí, že krízové riadenie okrem iného poskytlo materiálno-technickú pomoc a pripravené bolo aj núdzové bývanie, ktoré však napokon nebolo potrebné.
Úrady musia poskytnúť informácie o škodách
Zároveň apeluje na starostov a primátorov, aby cez okresné úrady čo najskôr poskytli informácie o škodách, aby ich mohli verifikovať. Avizoval, že následne by o prvej finančnej pomoci mohla vláda rozhodnúť v auguste. Dodal tiež, že peniaze bude uvoľňovať priebežne.
Situáciu okrem iného konzultovali aj so Slovenskou asociáciou poisťovní. Podľa neho sa dohodli, že poisťovne budú prednostne riešiť poistné udalosti v dôsledku víchrice. "Zároveň niektoré poisťovne avizujú pomôcť zálohovou platbou - teda ešte skôr, ako sa celá poistná udalosť vyrieši," informoval. MV SR komunikovalo aj s envirorezortom a so správcami povodní, keďže časť škôd bola podľa Kaliňáka spôsobená popadanými stromami, čo ohrozuje aj samotné vodné toky.
SaS kritizuje vládu za pomalú reakciu
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) ostro kritizuje vládu Roberta Fica za jej prístup k situácii na východnom Slovensku, ktoré zasiahla ničivá veterná smršť.
Predseda SaS Branislav Gröhling vyjadril sklamanie z tlačovej konferencie štátneho tajomníka Michala Kaliňáka v Gelnici. Podľa neho nedokázala presvedčiť verejnosť, že vláda má situáciu pod kontrolou. "Ľudia potrebujú konkrétnu pomoc, nie politické vyhlásenia. A namiesto toho, aby boli premiér či minister vnútra osobne v teréne, tak sú na dovolenkách. Štát zlyháva a ľudia to cítia každý deň," povedal Gröhling.
Zároveň upozornil na fakt, že premiér Robert Fico organizuje PR cesty a minister vnútra odlieta na dovolenku, zatiaľ čo obyvatelia východu ostávajú bez pomoci a odpovedí.
Ministrova dovolenka v čase krízy vyvolala vlnu kritiky
SaS ostro kritizuje aj konanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, ktorý odišiel na dovolenku do zahraničia v čase, keď 34 obcí na východe Slovenska čelí mimoriadnej situácii. Poslankyňa SaS Martina Bajo Holečková zverejnila fotografie ministra z letísk vo Viedni a na Sardínii.
"V utorok napísal status, že v tom ľudí na východe nenechajú – lenže v tom istom čase už sedel na letisku vo Viedni a odlietal na Sardíniu. Nespochybňujem, že aj ministri majú právo na dovolenku, ale ak Slovensko postihne prírodná katastrofa, tak ministri vnútra a obrany majú byť prví na mieste. Nie si baliť kufre," dodala Holečková.
Gröhling pripomenul, že to bol práve minister Šutaj Eštok, kto v minulosti kritizoval úradnícku vládu za "bezcitnosť" pri zemetrasení na východe Slovenska v roku 2023. "Keď bolo potrebné chytať neexistujúcich migrantov, bol Matúš Šutaj Eštok nastúpený na hraniciach s koňmi a desiatkami policajtov. Keď však príde skutočná kríza a ľudia na východe prídu o strechu nad hlavou, odíde na dovolenku a tvári sa, že sa ho to netýka. To je čisté pokrytectvo," uzavrel Gröhling.