Poľský europoslanec označil plynové komory v Auschwitzi za "fake"
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Štúdio 24: Smutná história Auschwitzu
VARŠAVA / Poľská prokuratúra začala preverovať vyjadrenia poľského europoslanca Grzegorza Brauna, ktorý počas štvrtkového rozhovoru pre rádio Wnet spochybnil zločiny nacistov v koncentračnom tábore Auschwitz. Je podozrivý z porušenia článku 55 zákona o Inštitúte pamäti národa, ktorý zakazuje verejné popieranie nacistických zločinov.
Tvrdil, že múzeum v Auschwitzi šírilo nevedecký výklad dejín
Informuje o tom varšavský spravodajca TASR podľa agentúry PAP. Europoslanec a predseda krajne pravicovej Konfederácie koruny poľskej v rozhlasovej diskusii označil existenciu plynových komôr v Auschwitzi za "fake" a kritizoval múzeum v bývalom vyhladzovacom tábore za šírenie údajne nevedeckého výkladu dejín. Okamžite na to reagoval moderátor relácie, poukázal na hranice politického cynizmu a rozhovor ukončil.
Jeho vyjadrenie odsúdil aj samotný premiér
Vyjadrenia europoslanca odsúdili viacerí predstavitelia poľského verejného života vrátane premiéra Donalda Tuska. Braunove slová označil za hanbu a apeloval na obranu medzinárodnej reputácie Poľska.
Minister spravodlivosti Adam Bodnar uviedol, že o prípade rokoval so zástupcom generálneho prokurátora Andrzejom Pozorským, ktorý potvrdil, že orgány prípad analyzujú a pripravujú procesné rozhodnutia. Poslankyňa Ľavice Anna Maria Žukowska už podala trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu popierania nacistických zločinov, za čo v Poľsku hrozí trojročné väzenie.
Riaditeľ múzea povedal, že tak zneuctil pamiatku obetí
Predseda výboru Konferencie biskupov Poľska pre dialóg s judaizmom kardinál Grzegorz Ryš vo vyhlásení v piatok ostro odsúdil akékoľvek prejavy antisemitizmu a popierania holokaustu. Pripomenul, že "antisemitizmus v každej podobe je podľa učenia Cirkvi hriechom a morálnym zlom" a dodal, že "popieranie vyhladzovania je klamstvo, ktoré stavia človeka na stranu páchateľov".
Proti Braunovým tvrdeniam sa ohradil aj riaditeľ Múzea Auschwitz Piotr Cywiňski a označil to za akt popierania a zneuctenia pamiatky obetí. Podpredseda parlamentu a líder Ľavice Włodzimierz Czarzasty vyhlásil, že Braun porušuje zákon a mal by byť súdený. Klub Ľavice pripravuje návrh parlamentného uznesenia odsudzujúceho takéto správanie. Czarzasty varoval, že tolerancia k popieraniu historických zločinov môže viesť k eskalácii násilia.
V minulosti sa podobne už niekoľkokrát zviditeľnil
Grzegorz Braun kandidoval v nedávnych prezidentských voľbách a so ziskom vyše šesť percent skončil štvrtý. V minulosti sa zviditeľnil, keď v Sejme zahasil menoru (židovský svietnik) hasiacim prístrojom či poškodil výstavu venovanú LGBT tematike, za čo mu bol do Sejmu zakázaný vstup.