Polojasno
18°
Bratislava
Lujza
9.7.2025
Odborníčka o atentáte na premiéra: Prípad je výnimočný, súd čaká právny oriešok
Zdielať na

Odborníčka o atentáte na premiéra: Prípad je výnimočný, súd čaká právny oriešok

Štúdio 24 s odborníčkou Evou Mišíkovou

BRATISLAVA / Atentát na premiéra Roberta Fica z mája 2024 je podľa expertky na trestné právo Evy Mišíkovej výnimočný nielen tým, že sa odohral na verejnosti a bez majetkového motívu, ale aj právnymi otázkami, ktoré pred súd kladie. Kľúčovou bude najmä právna kvalifikácia skutku. Súdny proces s obžalovaným Jurajom Cintulom sleduje celá krajina.

Atentát na premiéra Roberta Fica, ktorý sa odohral na verejnosti pred zrakmi mnohých svedkov, vyvolal vlnu reakcií. Prípad, v ktorom je obžalovaný Juraj Cintula, vníma odborníčka na trestné právo Eva Mišíková ako výnimočný z viacerých dôvodov.

Čím je prípad výnimočný?

"V prvom rade ide o to, že sa skutok stal na verejnosti, za prítomnosti množstva osôb, počas dňa, na chránenej osobe a bez majetkového motívu," uviedla Mišíková, ktorá v minulosti riešila aj kauzy Mikuláša Černáka. Zdôrazňuje, že sudcovia a prokurátori nesmú podliehať mediálnemu tlaku a rôznym názorom, ktoré sa v súvislosti s prípadom objavujú.

Obžalovaný Juraj Cintula vyhlásil, že nebude vypovedať, čo je jeho ústavné právo. "Má právo ku každému dôkazu, ktorý je vykonaný pred súdom, má právo sa vyjadriť a povedať skutočnosti, ktoré slúžia na jeho obhajobu," pripomína exprokurátorka Mišíková. V prípade, že by sa Cintula rozhodol vypovedať neskôr, súd mu to musí umožniť.

Kľúčová je právna kvalifikácia

Jednou z kľúčových otázok prípadu je, či čin Juraja Cintulu možno kvalifikovať ako terorizmus. Mišíková, ktorá sa k veci vyjadruje iba vo všeobecnej rovine kvôli absencii detailných informácií zo spisu, pripomína, že terorizmus, ako ho definuje paragraf 419 Trestného zákona, je namierený proti kolektívnemu cieľu. "To znamená, že terorizmu sa dopustí osoba, ktorá koná v úmysle zastrašiť obyvateľstvo určitej krajiny alebo vážnym spôsobom zasiahnuť do systému toho štátu," vysvetľuje.

Mišíková zdôrazňuje, že právna kvalifikácia je v tomto prípade zásadná a bude predstavovať "oriešok" pre súd. "Bude zvažovať všetky okolnosti a dôkazy, do akej miery by to naozaj bolo zamerané alebo mohlo by mať dopad na ten kolektívny cieľ," dodáva. V prípade úkladnej vraždy hrozí páchateľovi trest od 20 do 25 rokov alebo doživotie.

Tajný agent v akcii

Prokurátorka potvrdila, že na obžalovaného bol nasadený tajný agent. Mišíková vysvetľuje, že použitie agenta je podmienené súhlasom súdu a aplikuje sa v prípadoch, keď je ťažké usvedčiť páchateľa. V tomto prípade mohol byť agent nasadený najmä pre získanie informácií o motíve páchateľa. V procese bude pravdepodobne kľúčový aj znalecký posudok lekárov, ktorý určí psychický stav Juraja Cintulu.

Dohoda o vine a treste už nie je možná

Hoci bol Juraj Cintula ochotný pristúpiť na dohodu o vine a treste (konkrétne 12 rokov), prokurátorka nesúhlasila, pretože pri právnej kvalifikácii skutku nie je možné uložiť nižší trest ako 20 rokov. Podľa Mišíkovej už po prečítaní obžaloby na hlavnom pojednávaní dohoda o vine a treste nie je možná.

Mišíková predpokladá, že obhajoba sa sústredí na popieranie právnej kvalifikácie terorizmu a bude sa snažiť o prekvalifikovanie skutku. Odôvodnenie obžaloby bude preto mimoriadne dôležité. "Ak by súd dospel k názoru, že právna kvalifikácia nie je správna, skutok by sa kvalifikoval a išlo by sa odznova," hovorí Mišíková a dodáva, že je profesionálne od obhajcu, že neoznamuje v tejto fáze konkrétnu stratégiu, aby obžaloba nemohla reagovať.

Ako dlho bude proces trvať?

Mišíková vyzdvihuje, že orgány činné v trestnom konaní a prokuratúra konali promptne a v zákonných lehotách. Dĺžku samotného procesu však nie je možné odhadnúť, pretože závisí od množstva vykonaných dôkazov a výpovedí znalcov. Všetky zúčastnené strany podľa nej konajú promptne a v zákonných lehotách.

Obhajca obžalovaného Namir Alyasry uviedol, že doživotie nepripúšťa:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy