Počet pokusov o samovraždu u detí stúpa. Rodičia by sa mali zaujímať o to, čo ich deti na internete robia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Rodičia by sa mali zaujímať o to, čo ich deti na internete robia
BRATISLAVA / Každé šieste dieťa v Slovenskej republike sa stretlo so šikanou a alarmujúce sú aj prípady sebapoškodzovania či pokusov o samovraždu. Odborníci bijú na poplach, problém prehlbuje aj čas strávený online.
Online svet prináša riziká: Deti trávia denne na internete hodiny
Podľa štatistík trávia deti denne viac ako 4 hodiny na internete. Online priestor však prináša aj riziká, s ktorými sa deti musia vyrovnávať. Až 11 % detí má pravidelnú skúsenosť s kyberšikanou.
"Deti trávia naozaj veľa času online práve vtedy, keď sú nie v škole, ale keď sú pod dohľadom rodičov. Dieťa, ktoré je na 1. stupni základnej školy až tak celkom nepotrebuje mať mobil," upozorňuje Marián Hamada z Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch.
Šikana má viac podôb
Problémom nie je len kyberšikana. Výskumy ukazujú, že tvárou v tvár sa so šikanou stretlo až 16 percent detí. Veľkým problémom sú aj poruchy príjmu potravy.
"Z údajov národnej linky na pomoc deťom v ohrození vyplýva, že veľmi často dochádza k sebapoškodzovaniu u detí a bohužiaľ niekedy aj k pokusom o samovraždu," dodáva Hamada.
Rodičia, buďte sprievodcami, nie expertmi
Čo teda robiť? Odborníci radia na jednej strane regulovať čas, ktoré dieťa trávi v online priestore, no na druhej strane odporúčajú byť v úlohe rešpektujúcich a sprevádzajúcich rodičov, ktorí sa zaujímajú o to, čo vlastne ich deti na internete robia.
"Naša úloha nie je byť expertmi na technológie, ale byť sprievodcami, na ktorých sa môžu deti obrátiť," hovorí Jana Buričová, koordinátorka programu ochrany detí pred násilím.
"Množstvo informácií, množstvo tých hier a stále nové a nové tváre. Sú to ich vzory influenceri, snažím sa s nimi komunikovať o tom, aby som vedela, že čo vlastne v akom svete žijú," hovorí mama školákov Marianna Hudáková.
Riešenie: Rodinná digitálna dohoda a otvorená komunikácia
Odborníci odporúčajú vytvoriť si spoločné pravidlá, tzv. rodinnú digitálnu dohodu. Tá by mala pomôcť deťom orientovať sa v online svete a vyhnúť sa škodlivému obsahu.
"Mal by som sa snažiť primäť ho k tomu, aby sledoval taký obsah, ktorý ho rozvíja a nie taký, pod vplyvom ktorého možno upadá alebo prichádzajú k nemu nejaké ťaživé myšlienky. Pokiaľ rodič nevytvára takýto bezpečný priestor, tak sa do toho priestoru dostane niekto iný," zdôrazňuje Hamada.
"Rodičovstvo v online svete nie je o zákaze technológií, ale o dialógu a rešpektovaní ich hraníc," dodáva Buričová.
Najdôležitejšie je však budovať silné vzťahy a byť svojim deťom nablízku. "Vzťahy sú najdôležitejšie, aby sme vedeli byť poblízku, aby sme vedeli chrániť predovšetkým," uzatvára Marianna Hudáková.