Zatiahnuté
10°
Bratislava
Žofia
15.5.2025
Boj za vlasť? V prieskume sme skončili na zahanbujúcom poslednom mieste
Zdielať na

Boj za vlasť? V prieskume sme skončili na zahanbujúcom poslednom mieste

Archívne video Archívna reportáž

Nová štúdia think-tanku GLOBSEC odhalila prekvapivé rozdiely v ochote brániť vlasť medzi krajinami Východnej Európy. Kým v Poľsku a Česku je ochota bojovať za svoju krajinu veľmi vysoká, na Slovensku je situácia odlišná.

Alarmujúce čísla zo Slovenska

Zatiaľ čo priemer krajín východnej Európy dosahuje 78% ochotu brániť krajinu, na Slovensku vyjadrilo túto ochotu len 49% opýtaných. Slovensko je tak jedinou krajinou v regióne, kde by za vlasť bojovala menej ako polovica obyvateľov.

V susednom Česku je situácia diametrálne odlišná. Až 81% českých občanov je pripravených vziať do rúk zbraň na obranu svojej krajiny. Ešte vyššie číslo nájdeme v Poľsku, kde ochotu brániť vlasť deklarovalo až 84% respondentov. Informujú organizátori think tanku GLOBSEC

Prehlbujúce sa vedomie zodpovednosti v regióne

Autori štúdie konštatujú, že spoločnosti v strednej a východnej Európe si uvedomujú hrozby spojené s meniacim sa bezpečnostným prostredím a aktívne sa hlásia k zodpovednosti, ktorú si tieto hrozby vyžadujú. Verejnosť tak podporuje väčšie investície do obrany, rozšírenie programov dobrovoľnej služby a opatrenia proti hybridným hrozbám.

Z prieskumu vyplynulo, že až 90% respondentov sa domnieva, že ich krajina potrebuje posilniť civilnú pripravenosť a krízovú komunikáciu. V šiestich z deviatich krajín zároveň viac ako 80% opýtaných podporuje budovanie kapacít prostredníctvom dobrovoľnej vojenskej služby.

NATO má silnú podporu v regióne

Prieskum potvrdil vysokú podporu členstva v NATO vo všetkých skúmaných krajinách. Súhlas s ním vyjadrilo 82% respondentov, pričom v Českej republike je podpora ešte vyššia 86%.

Východoeurópania vnímajú Rusko ako hlavný zdroj nebezpečenstva. Rastú však aj obavy z Číny, ktorú ako potenciálne bezpečnostné riziko vníma 34% ľudí. Výnimkou je Maďarsko, kde 22% respondentov vníma Čínu ako potenciálneho strategického partnera.

Prieskum zároveň ukázal, že napriek proruskej vláde Slovenska zostáva väčšina občanov krajiny silno proeurópska. Pre zotrvanie krajiny v EÚ by hlasovalo 75 percent z nich. Prekonávajú tak Česko, kde sa zotrvanie v EÚ vyslovilo 72 percent oslovených ľudí. V priemere sa v strednej a východnej Európe pre členstvo v EÚ vyjadrilo 75 percent ľudí. 

Len pätina Slovákov verí mainstreamovým médiám

Až 89 percent občanov naprieč východnými štátmi tiež podporuje rozvoj národných kapacít pre boj s kybernetickými útokmi a dezinformáciami. Najrazniteľnejší sú voči nim Slováci. Tí sa líšia hlavne v tom, že viac než štvrtina z nich sa spolieha na osobné kontakty ako je rodina a priatelia, ako na hlavný zdroj správ. Len 20 percent Slovákov hľadá informácie o svetom dianí v takzvaných mainstreamových médiách. V Českej republike je to 57 percent. 

Česi odolní voči konšpiráciám

V kontexte vysokého záujmu o správy z mainstreamových médií sa Česi javia ako najodolnejší voči konšpiračným teóriám v regióne. Len 32% českých respondentov napríklad verí, že o svetových záležitostiach rozhodujú tajné skupiny.

Prieskum think-tanku GLOBSEC sledoval nálady vo východoeurópskych krajinách, konkrétne v Českej republike, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Poľsku, na Slovensku a v pobaltských štátoch. Analytici sa pýtali na otázky ako ochota brániť krajinu, akceptovanie zvýšených výdavkov na obranu a používané zdroje informácií.

Najčítanejšie správy