Brusel trestá dobytok, očkovanie škodí a Zem je plochá. Konšpiráciám veria najviac voliči tejto strany
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Cesta hoaxu je rovnaká a má jasný cieľ
SLOVENSKO / Každý tretí Slovák si nie je istý tvarom Zeme a takmer polovica verí, že epidémiu slintačky spôsobila Európska únia. Nový prieskum agentúry SCIO ukazuje alarmujúce rozšírenie konšpiračných naratívov naprieč spoločnosťou. Odborníci bijú na poplach – ide podľa nich o následok dlhodobého úpadku vzdelávacieho systému a nekritickej konzumácie dezinformácií.
Až tretina Slovákov sa podľa najnovšieho prieskumu zamýšľa nad možnosťou, že Zem nie je guľatá, ale plochá. Vyplýva to z údajov agentúry SCIO, ktorá ho realizovala v spolupráci s platformou Rozhovory so Šimonom.
Približne 34 % respondentov uviedlo, že sa aspoň do určitej miery zamýšľali nad touto konšpiračnou teóriou, zatiaľ čo 66 % ju jednoznačne odmieta ako nezmysel. Viac ako 14 % účastníkov prieskumu sa myšlienke plochej Zeme vyslovene prikláňa.
Hypotéze veria najmä voliči SNS
Z výsledkov tiež vyplynulo, že najväčšia skupina prívržencov tejto predstavy pochádza z radov sympatizantov Slovenskej národnej strany (SNS) – tejto hypotéze je naklonených až 32,4 % z nich. Agentúra upozornila aj na zarážajúci trend medzi mladými ľuďmi: len necelá polovica (49,4 %) respondentov vo veku od 18 do 29 rokov je pevne presvedčená, že Zem je guľatá.
Podľa lekára a politického komentátora Šimona Žďarského, ktorý sa na prieskume podieľal, ide o jasný dôkaz prehlbujúcich sa problémov v oblasti vzdelávania na Slovensku.
Rovnako znepokojivé sú aj ďalšie zistenia
Takmer 47 % respondentov pripúšťa, že výskyt slintačky a krívačky na Slovensku by mohol byť akýmsi "trestom z Bruselu". Analytik SCIO Martin Klus upozorňuje, že ide o dôsledok silného vplyvu dezinformačných webov a sociálnych sietí, ktoré tieto predstavy šíria.
Pochybnosti sa týkajú aj očkovania proti ochoreniu COVID-19. Viac než polovica opýtaných ho vníma ako potenciálne škodlivé, kým len 17 % ho považuje za jednoznačne prínosné. Podľa Žďarského za tým stojí aj verejná rétorika vládneho splnomocnenca pre pandémiu Petra Kotlára, ktorý často spochybňuje účinnosť očkovania. Jeho vyjadrenia pritom podľa komentátora podporuje aj samotný premiér Robert Fico.
Žďarský upozorňuje na rozpor v premiérovom postoji – kým pri ochrane hospodárskych zvierat apeluje na dôveru k odborníkom, v oblasti verejného zdravia túto autoritu systematicky podrýva.