Sociologička o nenávisti: Neukazujme na iných. Ak sa stane niečo fatálne, sme zodpovední všetci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Rok po atentáte na premiéra Roberta Fica sa slovenská spoločnosť, namiesto očakávaného upokojenia, borí s nárastom nenávistných prejavov. Ako sa táto udalosť premietla do našich životov a čo môžeme očakávať v budúcnosti? Na túto otázku odpovedalav štúdiu JOJ 24 sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová.
Tlak rastie, upokojenie v nedohľadne
Podľa Porubänovej, nedávna tlačová beseda, ktorá mala priniesť upokojenie, skôr prispela k eskalácii napätia. "Určite nebol ten spôsob ani obsahom, ani formou upokojujúci," zdôraznila Porubänová. Poukázala na to, že očakávame výsledky Bezpečnostnej rady a informácie o avizovanom zhromaždení v Handlovej proti nenávisti.
Dôležitú rolu v upokojení spoločnosti majú zohrávať predovšetkým politickí predstavitelia. "Ak hovoríme o upokojení spoločnosti, nemôžeme hovoriť v trpnom rode ani so závratným zámenom sa. Spoločenská situácia sa neupokojí," uviedla sociologička. Verejní činitelia by sa mali snažiť o kooperatívne a účinné upokojenie situácie. Zároveň pripomenula, že ak došlo k nebezpečnému vyhrážaniu a sú naplnené skutkové podstaty závažných trestných činov, sú na ťahu orgány činné v trestnom konaní.
Porubänová zdôraznila, že nie je správne viniť novinárov, ktorí sú celosvetovo ohrozenou profesiou. Politici by sa mali zdržať personifikovania viny a zamerať sa na podstatu problémov.
Zranený premiér a frustrácia verejnosti
Podľa Porubänovej si musíme uvedomiť, že premiér Fico atentát prežil a vníma všetky reakcie. "Ak sa správa nedôverčivo, ak je evidentne sklamaný, zranený, ak sa cíti ukrivdený, tak samozrejme toto tiež nemožno pričítať len na vrub atentátnika," upozornila Porubänová. "Naozaj všetci normálni ľudia dobrej vôle na Slovensku potrebujú nejaké ukľudnenie, ale to nenastane, ak budeme neustále hľadať nové cieľové skupiny, ktoré môžu za to, že takto sa šíria nenávistné prejavy."
Tlačová beseda po Bezpečnostnej rade, na ktorú reagovala aj Silvia Porubänová.
Nárast nenávistných prejavov v online priestore
Sociologička pripomenula, že tesne po atentáte mnohí dúfali v upokojenie a kultivovanejšiu diskusiu. "Nestalo sa tak," konštatovala. Upozornila na nárast nenávistných prejavov, najmä v online priestore, a to nielen voči politikom, ale aj medzi bežnými ľuďmi. "Neexistuje ani globálne, ani na európskej úrovni, ani na vnútroštátnej úrovni mechanizmus, ktorý by tomu dokázal zabrániť," povedala Porubänová.
"Namiesto toho, aby sme vytrhali burinu, ako keby sme ju zalievali. V tomto prípade sa naozaj nemôžeme rozčleniť na nejakých my, vy, oni, všetci sme a budeme zodpovední za to, ak tu dôjde k nejakým fatálnym dôsledkom. Treba sa skutočne v prvom rade ukľudniť. Treba byť vecný, slušný, jednoznačný a politický zápas sa má preniesť do tých oblastí, v ktorých má byť korektný, kultivovaný a má sa týkať naozaj politických tém a nie tém, ktoré sú emocionálne, irelevantné alebo ktoré sú dokonca úplne zástupné a vymyslené," povedala Porubänová.
Strach a radikalizácia mladých ľudí
Porubänová upozornila na hrozbu radikalizácie mladých ľudí, ktorí nepoznajú inú formu komunikácie ako útočnú a nekultivovanú. "Pre nich je tento spôsob diskusie, výmeny názorov, ktorý je už apriori útočný, zaviňujúci, vnímajú ako štandard. A v tom je to hlavné nebezpečie."
Sociologička zdôraznila, že Slováci sú síce sebakritickí, ale nie sú na tom horšie ako iné národy. Odmietla prehnané sebabičovanie a apelovala na zdravú mieru sebareflexie.
Návod na upokojenie spoločnosti
Podľa Porubänovej je nevyhnutné, aby politici rezignovali na útočnú rétoriku a venovali sa reálnym problémom Slovenska, ako sú zdravotníctvo, školstvo a bezpečnosť. "Táto rétorika, táto realita, tieto informácie, ktoré ľudia počúvajú, vplývajú na ich strach. A je samozrejme jasné, že populácia, ktorá je prestrašená, sa s ňou na jednej strane ľahšie manipuluje, ale na druhej strane tu opäť hrozia aj nepredvídateľné dôsledky."
Porubänová reagovala aj na informácie Bezpečnostnej rady o obavách z opakovania atentátu. Zdôraznila, že je potrebné zdržať sa široko vymyslených a personifikovaných vyjadrení, ktoré môžu byť kontraproduktívne a radikalizovať osamelých jedincov.
Návrat do Handlovej ako súčasť procesu uzdravovania
Sylvia Porubänová sa vyjadrila aj k návratu Roberta Fica do Handlovej, kde sa uskutoční výjazdové zasadnutie vlády a program "Stačilo nenávisti". Podľa nej môže mať tento krok pre premiéra aj oslobodzujúce účinky a pomôcť mu zbaviť sa traumy.
"Je samozrejme jasné, že jeho návrat na miesto činu po roku má preňho aj akési oslobodzujúce účinky, pretože samozrejme, musí sa aj on sám ako človek zbavovať tejto traumy," povedala Porubänová. "Pred pár dňami povedal, že až po niekoľkých mesiacoch videl ten záznam z Handlovej a že v podstate mu neublížil, skôr mu pomohol. Čiže myslím si, že aj toto bude akcia, ktorá mu pomôže nejakým spôsobom sa ďalej vyrovnávať s tým, čo sa stalo."
Sociologičkadúfa, že by Robert Fico mohol príjemne prekvapiť a nielen deklaratívne manifestovať ponuku zmieru, ale aj ju urobiť uveriteľnou.