Skoro jasno
24°
Bratislava
Do platnosti vstúpili núdzové opatrenia pre slintačku. Ako sa ekonomicky dotknú obyvateľov?
Zdielať na
redakcia/TAP
redakcia/TAP
Viktória Némethová
Viktória Némethová
Klaudia Malovcová
Klaudia Malovcová
Slovensko - aktuality

Do platnosti vstúpili núdzové opatrenia pre slintačku. Ako sa ekonomicky dotknú obyvateľov?

SLOVENSKO / Na Slovensku vstúpili do platnosti mimoriadne núdzové opatrenia, ktoré nariadil hlavný veterinárny lekár SR Martin Chudý v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky, platné sú až do odvolania. Choroba môže podľa Chudého predstavovať vážne nebezpečenstvo pre zdravie zvierat.

Ekonomické ťažkosti

"Slovensko sa dostalo do mimoriadne nepríjemnej situácie, ktorú môžu pocítiť nielen chovatelia, ale aj samotní spotrebitelia. Hrozia nám významné ekonomické straty. Preto je v tejto chvíli kľúčový spoločný a včasný postup ministerstiev, veterinárov a chovateľov. Hermetické uzavretie chovov, maximálna dezinfekcia, veterinárne kontroly a obmedzenie pohybu osôb v blízkosti fariem, ale aj v lesoch a na poliach podľa pokynov veterinárov. To je v tejto chvíli to zásadné a prvoradé, čo môžeme urobiť v tejto situácii. V hre je potravinová bezpečnosť štátu,“ myslí si predseda SPPK Andrej Gajdoš.

Keďže podľa nariadenia európskej únie sa nakazené zvieratá v chovoch musia utrácať, veľké škody pocítia aj prvovýrobcovia a spracovatelia mäsa a mliečnych produktov. Z dôvodu výskytu slintačky a krívačky v našich chovoch Poľsko zakázalo dovoz živých zvierat, mäsových a mliečnych výrobkov zo Slovenska. Témou slintačky a krívačky sa bude zaoberať aj európska únia.

Včasný a spoločný postup a rešpektovanie pravidiel nám v najbližších dňoch ukážu, či sa nákaza zastavila alebo sa presunie aj do iných chovov. Z hľadiska produkcie potravín sú ohrozené chovy hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných. Ani v jednom z týchto segmentov Slovenská republika nedosahuje 100% potravinovú sebestačnosť.

Nevyhnutné sú rôzne opatrenia

V nadväznosti na potvrdený výskyt slintačky a krívačky na troch farmách hovädzieho dobytka na juhu Slovenska nariadila Štátna veterinárna a potravinová správa SR mimoriadne núdzové opatrenia. Platia pre celé územie Slovenskej republiky od 21. marca 2025 do odvolania.

Je zakázané na území celej Slovenskej republiky:

  1. akékoľvek premiestňovanie hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri (ďalej aj „vnímavých zvierat“) okrem nevyhnutnej prepravy v rámci toho istého chovu. Tento zákaz sa vzťahuje aj na akékoľvek premiestňovanie vnímavých zvierat z iných štátov do SR a z územia SR do iných štátov;
  2. medzinárodnú prepravu, resp. tranzit hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov cez územie okresov Komárno a Dunajská Streda. V prípade ostatných okresov je medzinárodná preprava s nakládkou a vykládkou mimo územia Slovenskej republiky možná len bez zastavenia a vykládky na území Slovenskej republiky s uprednostnením hlavných cestných ťahov;
  3. akékoľvek premiestňovanie zvierat cez hraničné prechody Rusovce / Čunovo – Rajka (cestný prechod), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom a Štúrovo – Esztergom;
  4. organizáciu všetkých hromadných podujatí, trhov, výstav a zvodov hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov;
  5. vstupu nepovolaných osôb do chovov hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri

Je nariadené na území celej Slovenskej republiky:

  1. používať pri vstupoch do budov a výstupoch z budov na ustajnenie hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri a do samotného chovu vhodné prostriedky na dezinfekciu;
  2. osoba vstupujúca do chovu alebo opúšťajúca chov hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri musí dodržať hygienické opatrenia potrebné na zníženie rizika šírenia vírusu slintačky a krívačky a všetky dopravné prostriedky opúšťajúce chov pred opustením chovu dôkladne dezinfikovať;
  3. čistenie, dezinfekciu a podľa potreby dezinsekciu a ošetrenie dopravných prostriedkov a iných vozidiel a vybavenia, ktoré boli použité na prepravu hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných alebo iných druhov zvierat vrátane farmovej zveri alebo materiálov, ktoré môžu byt‘ kontaminované, napríklad telá zvierat, krmivo, hnoj, hnojovica a iné, čo najskôr po kontaminácii;
  4. bezodkladne hlásiť podozrenie na chorobu s príznakmi slintačky a krívačky na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu;
  5. uhynuté zvieratá likvidovať výlučne v spracovateľskom zariadení (kafilérii);
  6. uzatvorenie všetkých zariadení na vystavovanie zvierat verejnosti vrátane zoologických záhrad a cirkusov, v ktorých sú držané vnímavé zvieratá.

Mimoriadne núdzové opatrenia nariadil hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky na základe § 6 ods. 5 písm. a) a v zmysle § 34 ods. 1 písm. b) zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov po tom, čo mu Národné referenčné laboratórium pre slintačku a krívačku 21. marca 2025 oznámilo pozitívne výsledky laboratórnych vyšetrení. Vzorky boli odobraté 20. marca 2025 na troch farmách hovädzieho dobytka z dôvodu prítomnosti klinických príznakov u zvierat (horúčka, lézie v ústnej dutine a na vemene).

Nakoľko choroba môže predstavovať vážne nebezpečenstvo pre zdravie zvierat, je nevyhnutné zabrániť jej šíreniu a ochrániť chovy.

​Prenos choroby na človeka

​S ohľadom na poznatky z histórie je riziko prenosu na človeka a vzniku epidémie veľmi nízke. Na celom svete bolo dosiaľ laboratórne potvrdených a popísaných iba asi 30 – 40 prípadov slintačky u človeka, ale vzhľadom na obmedzené možnosti diagnostiky v rozvojových krajinách s endemickým výskytom SLAK môže byť skutočný počet nakazených ľudí vyšší.

Choroba u ľudí nebola nikdy preukázaná z pasterizovaného mlieka. Hoci niektorí vedci varújú pred možnou mutáciou vírusu FMDV a jeho prenose na človeka. Človek sa zdá byť proti vírusu silne rezistentný. V prípade prepuknutia infekcie u človeka ale nie je známe, či choroba prebieha ako následok lokálnej replikácie v mieste preniknutia do organizmu alebo môže vyvolať celkové systémové ochorenie človeka.

Hoci sa ľudia vírusom nakaziť nemôžu, sú pasívnymi prenášačmi. To znamená, že nákaza sa dokáže udržať na oblečení, topankách, slame i krmive.

Medzi preventívne opatrenia na celoslovenskej úrovni bude patriť napríklad aj zákaz akéhokoľvek premiestňovania vnímavých zvierat z chovu do chovu a na bitúnok. Tento zákaz sa netýka hydiny.

Zatvorené zoologické a možné riziká​

Zoo Bojnice zostane z preventívnych dôvodov zatvorená do odvolania. Zoo zatvárajú aj v Košiciach, v Spišskej Novej Vsi je jej otvorenie ohrozené. Zoo Bratislava je do odvolania zatvorená, otvorenie 65. sezóny sa tak odkladá

Okrem likvidácie dobytka z ohniska nákazy v kafilérii sa rieši aj otázka zahrabávania zvierat. "Vyberáme lokalitu, kde to bude môcť byť," dodal. Od soboty (22.3.) bude vykonávať veterinárna a potravinová správa v ohniskách epidemiologické šetrenie. Verejnosť bude pravidelne informovaná o aktuálnej situácii.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora apeluje na všetky rezortné inštitúcie a ministerstvá, ktorých kompetencie súvisia s ochranou chovov hospodárskych zvierat, ochranou zdravia, logistikou a riešením tejto mimoriadne závažnej situácie, ako aj na všetkých chovateľov hospodárskych zvierat. Apeluje na okamžité prijatie opatrení súvisiacich s elimináciou ochorenia, logistikou zvozu kadáverov, systémom odškodnenia, ale aj obnovou chovov.

Komora už pred týždňom na tlačovej besede upozorňovala na možné riziká, ktoré môžu nastať pri zavlečení nákazy na Slovensku: utratenie vysokého počtu zvierat v postihnutých chovoch, zastavenie obchodovania so Slovenskou republikou s vybranými potravinami, zníženie výroby niektorých potravín, dopad na mliekarne a mäsospracovateľské podniky.

Tagy:
Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy