Chyby pri prevoze zosnulých zo zahraničia: Ako sa im vyhnúť?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Getty Images
Chyby pri prevoze zosnulých, najmä z ďalekého zahraničia, dokážu celý proces dosť predražiť a tiež zbytočne predĺžiť. Odborník radí, ako sa im vyhnúť a čo v tomto prípade robiť.
Smrť blízkeho človeka v zahraničí (najmä čo sa týka vzdialenejších krajín) je veľmi náročná a stresujúca situácia. V tejto emočne vypätej chvíli sa často robia rozhodnutia v zhone, bez dostatočných informácií a konzultácií s odborníkmi. Práve vtedy môže nastať komplikácia, ktorá nielenže zdrží prevoz zosnulého zo zahraničia, ale môže ho aj nepríjemne predražiť.
Spolu s Pohrebnou službou Pieta s.r.o., ktorá sa repatriácii venuje už viac ako 30 rokov, a ako jediná v rámci Slovenska zabezpečuje prevoz aj z ďalekého zahraničia, sme sa pozreli na najčastejšie chyby, ktorých sa rodiny dopúšťajú, a radíme, ako sa im vyhnúť.
-
Nesprávny výber pohrebnej služby
Najzávažnejšou chybou je výber nesprávnej pohrebnej služby, často motivovaný len nižšou cenou. Niektoré firmy sľubujú prevoz za "bezkonkurenčnú" sumu, no neskôr sa ukáže, že nemajú žiadne kontakty v zahraničí ani reálne skúsenosti s repatriáciou. Výsledok? Prevoz sa oneskorí, dokumentácia nie je v poriadku a v najhoršom prípade sa musí proces začať odznova.
„Často sa nám stáva, že nás kontaktuje iná pohrebná služba, ktorú si vybrala rodina, no počas vybavovania zistia, že na to nemajú kapacity. Potom to prevezmeme my. Lenže medzitým ubehlo aj niekoľko dní a rodina je pod tlakom,“ upozorňuje Imrich Horváth z pohrebnej služby Pieta.
-
Pokus riešiť prevoz svojpomocne
Niektoré rodiny sa snažia vybaviť prevoz zo vzdialenejšieho zahraničia bez pomoci profesionálov. Zdá sa im, že tak ušetria. V skutočnosti to však môže znamenať stovky až tisíce eur navyše a mesiac čakania.
„Každý prevoz zosnulého zo zahraničia je veľmi individuálny, lebo každá krajina, ba priam regióny v krajine, majú svoje špecifiká. Prevoz zosnulého zo zahraničia môže preto trvať od jedného dňa po dva-tri týždne. V prípade úmrtia v okolitých krajinách ako Poľsko, Maďarsko či Česko je repatriácia otázkou 24–48 hodín. Zložitejšie prípady, kde sa vyžaduje pitva, balzamovanie či kremácia, sa môžu predĺžiť,“ hovorí Imrich Horváth. „Cena repatriácie zosnulého sa pohybuje okolo 3 - 5 000.- euro. Najviac sme zaplatili za repatriáciu zosnulého z Nepálu miestnej pohrebnej službe cca 15 000.- euro,“ dodáva.
-
Nepreverenie poistenia
Častá chyba je, že si rodina neoverí, či mal zosnulý uzatvorené cestovné poistenie s krytím repatriácie.
„Veľa ľudí ani netuší, že ich príbuzný bol poistený. Niekedy sa potvrdenie o poistení nájde až počas upratovania osobných vecí, o tri mesiace neskôr. Aj vtedy sa to dá riešiť a poisťovne pozostalým účty preplatia aj dodatočne, keďže naše faktúry akceptujú domáce aj zahraničné poisťovne,“ vysvetľuje Horváth.
Pieta
-
Chyby v dokumentoch
Nepreložené dokumenty, chyby v prekladoch, chýbajúce listiny, nesprávne vystavený úmrtný list, chýbajúce povolenia a legalizácie dokumentov môžu medzinárodne prevozy zosnulých značne predlžiť a predražiť. V niektorých krajinách je potrebné aj balzamovanie, ako napríklad v Grécku, či zvláštne formy potvrdenia o smrti. Laik sa v množstve pravidiel zvyčajne stratí.
Pohrebná služba Pieta všetky dokumenty vybavuje v spolupráci s miestnymi konzulátmi, ambasádami a overenými pohrebnými službami v zahraničí. Ich sieť spolupracovníkov je výsledkom viac ako 30 rokov budovania kontaktov.
-
Nespolupráca s odborníkmi
Najväčšou chybou je, ak sa rodina nespojí so žiadnou profesionálnou pohrebnou službou, alebo si vyberie takú, ktorá má minimálne skúsenosti s repatriáciou.
„Sú pohrebné služby, ktoré sa s prevozom zo zahraničia, nehovorím o susedných krajinách, stretnú raz za niekoľko rokov. Nemajú techniku, ľudí, dokumenty ani kontakty. Preto nás volajú a my ten prípad prevezmeme. Už sme takto pomáhali mnohým kolegom v rámci Slovenska,“ hovorí Horváth.
Ako sa chybám vyhnúť?
- Spojte sa čo najskôr s odbornou pohrebnou službou, ktorá má skúsenosti s prevozmi zo zahraničia.
- Overte si, či mal zosnulý uzatvorené cestovné poistenie s krytím repatriácie.
- Nehľadajte "najlacnejšiu" možnosť, ale spoľahlivú. Nízka cena môže znamenať dlhý čas, nepresné informácie a napokon aj vyššiu cenu.
- Nezabudnite, že najdrahšia je chyba v zlom časovom momente.
Prevoz zosnulého zo zahraničia je citlivý a zložitý proces. V spolupráci s pohrebnou službou Pieta sa môžete spoľahnúť, že bude prebiehať s úctou, precíznosťou a bez zbytočných komplikácií.