Sulík predstaví v najbližších dňoch pandemický plán. Ponúknuť ho môže Mongolsku, odkazuje Matovič

18.11.2020 19:31 Noviny.sk Politika

Sulík predstaví v najbližších dňoch pandemický plán. Ponúknuť ho môže Mongolsku, odkazuje Matovič

SLOVENSKO / Richard Sulík po návrate z Dubaja aj napriek sporom a nezáujmu Igora Matoviča pracuje na pláne boja s koronavírusom. Predstaví ho v najbližších dňoch. Premiér mu odkazuje, že nie sme hračkárstvo a pre Sulíkovo ministerstvo pripravil novú úlohu - nákup ďalších antigénových testov.

Sulík svoj pandemický plán predstaví v najbližších dňoch

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) pripravuje materiál, ktorý bude pandemickým plánom. Bude to súhrn opatrení, ktoré navrhne strana Sloboda a Solidarita (SaS). Sulík to povedal v stredu pred rokovaním vlády s tým, že začal na ňom pracovať ešte pred jeho minulotýždňovou dovolenkou.

„Ako prvé si stanovíme kritéria, podľa ktorých určíme akési skóre. Následne, v druhom kroku povieme, ako chceme rozdeliť krajinu, či to budú okresy alebo niečo iné. A do tretice povieme, v závislosti od výšky skóre, v akom regióne majú platiť aké opatrenia. Nebude jedna sada opatrení, ktoré majú platiť pre celé Slovensko," vysvetlil minister hospodárstva. Tam, kde je „naozaj problém", príjmu podľa jeho slov opatrenia zodpovedajúce veľkosti problému, „pokojne aj lockdown". „Tam, kde takýto problém nie je, nie sú potrebné tvrdé opatrenia," doplnil. Podľa neho pôjde o podobný model, aký majú v Česku. Časť dokumentu má tvoriť semafor.

Sulík po rokovaní vlády povedal, že opatrenia, ktoré prijíma vláda, sa veľmi rýchlo menia a vzniká tak chaos. Preto je podľa neho rozumné mať jeden plán, ktorý bude napríklad platiť rok alebo do konca pandémie a bude prispôsobený vývoju. Ústredný krízový štáb alebo vláda si podľa jeho slov osvoja, čo uznajú za vhodné. „Možno si osvoja celý plán, lebo sa budeme snažiť o to, aby to bolo komplexné riešenie," podotkol. Mená odborníkov, ktorí mu pri tvorbe plánu radia, povedať nechcel, aby neboli vtiahnutí do politických hier. „Môžem povedať, že sú to top odborníci vo svojej oblasti a samozrejme sú to odborníci z rôznych oblastí," doplnil Sulík.

Sulíkov pandemický plán nie je podľa Matoviča relevantný

Pandemický plán, ktorý pripravuje strana Sloboda a Solidarita (SaS) na čele s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS), nie je relevantný. Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády to v stredu povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že „životy nepočkajú“. Kým by na Sulíka čakali, zomrelo by podľa premiéra možno sto či dvesto ľudí. Predseda vlády vyzval predsedu SaS, že ak príde do nedele 15. novembra s plánom, ktorý zníži do 30. novembra sedemdňový kĺzavý medián na Slovensku pod 500, prenechá mu vedenie boja s koronavírusom.

Ak SaS niečo pripraví, má to podľa premiéra ponúknuť krajinám, kde situáciu nezvládajú. Doplnil, že ak Sulíkovi odobrí plán pandemická komisia, konzílium odborníkov a Ústredný krízový štáb, tak ho budú akceptovať. Potom však celé Slovensko zmení podľa neho smer a nepôjde dopredu, ale dozadu.

Sulíkovi hodil Matovič rukavicu 

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vyzval Sulíka, že ak príde do nedele 15. novembra s plánom, ktorý zníži do 30. novembra sedemdňový kĺzavý medián na Slovensku pod 500, prenechá mu vedenie boja s koronavírusom. „Neviem, akú nedeľu mal na mysli, ale neverím, že mohol mať na mysli nedeľu, ktorá bola pred tromi dňami. Pán Matovič vedel, že som bol na dovolenke a že som sa práve v nedeľu vracal. Elementárna logika, ktorou pán Matovič bezpochyby oplýva, hovorí, že keď sa vrátim v nedeľu poobede z týždňovej dovolenky, ťažko môžem v nedeľu večer predstaviť niekoľkostranový použiteľný dokument. Som presvedčený, že myslel najbližšiu nedeľu," podotkol Sulík. Ak náhodou nebude plán dovtedy hotový, „dôležité je uprednostniť kvalitu a nie sa tu naháňať, že jeden alebo dva dni hore dole".

Šéf rezortu hospodárstva si myslí, že štvorkoalícia vydrží štyri roky. Aj keď sa vzťahy môžu zhoršiť, alebo osobné útoky naberú nepríjemný rozmer, stále sa podľa neho dá fungovať, pokiaľ sa dodržiavajú dohody a tie sa podľa neho dodržiavajú.

„Vždy som hovoril čo si myslím a s tým nemienim prestať. Keď má premiér potrebu uchýliť sa k osobným urážkam, invektívam, je to skôr jeho vizitka. Nebudem to opätovať ani komentovať," povedal. Na otázku, či sa cíti komfortne v takejto koalícii reagoval, že zažil aj horšie. „Keď chcete ísť do politiky, nemôžete byť z cukru. Netreba pre všetko začať hneď plakať," dodal Sulík.

O obstaraní antigénových testov rezortom hospodárstva bude rokovať koaličná rada

O návrhu predsedu vlády Igora Matoviča, aby minister hospodárstva Richard Sulík zabezpečil do 10. decembra obstaranie antigénových testov, bude v stredu rokovať mimoriadna koaličná rada. Po rokovaní vlády to uviedol samotný Sulík. On sám pritom takejto požiadavke premiéra nerozumie. Podľa neho kompetenčný zákon jednoznačne stanovuje úlohy rezortu hospodárstva. "Nákup testov k nim nepatrí," skonštatoval Sulík. O tejto téme sa zároveň nehovorilo na koaličnej rade.

Minister hospodárstva preto navrhol prerušenie rokovania o tomto bode, čo podľa jeho slov predseda vlády akceptoval. Kabinet by o nej mal rokovať opätovne už vo štvrtok. Sulík pripomenul, že nákupom antigénových testov už bol poverený rezort vnútra a zároveň zdôraznil, že Správa štátnych hmotných rezerv má na nákup tak kapacity ako aj skúsenosti. On sám preto nevie, prečo by takúto úlohu malo vykonávať jeho ministerstvo, ale ak ju napokon dostane, tak ju samozrejme vykoná.

Ako po rokovaní vlády uviedol samotný premiér Igor Matovič, Ministerstvo hospodárstva SR by si mohlo nájsť čas a venovať sa takejto dôležitej veci. "Všetci majú kopu roboty s COVIDOM a bolo by dobré pomôcť," povedal. Konzílium odborníkov, pandemická komisia, ako aj Ústredný krízový štáb, pritom podľa neho vyhodnotili celoplošné testovanie ako mimoriadne efektívny nástroj v boji proti pandémii. Cieľom je znížiť do Vianoc počet denných prírastkov nakazených na 500, po sviatkoch na 400.

"Ústredný krízový štáb jednohlasne odhlasoval, že keď budeme zrážať počet pozitívnych prípadov, tak keď si máme vybrať dve cesty, lockdown a masívne testovanie, tak skoro jednohlasne boli za masívne testovanie," zdôvodnil predseda vlády potrebu ďalšieho nákupu antigénových testov. On sám odhaduje, že by sa do Vianoc mohli uskutočniť minimálne dve, možno aj tri celoplošné testovania, potrebných by teda bolo približne 7 až 11 miliónov antigénových testov.

Na otázku, prečo nemôže tieto testy nakupovať Správa štátnych hmotných rezerv, minister zdravotníctva Marek Krajčí odpovedal, že hmotné rezervy nakupujú testy do zásoby. Tá sa má využívať v prípade krízových situácií a nie na štandardné testovanie. Môže to byť podľa neho jeden z dôvodov, prečo má testy obstarávať rezort hospodárstva.

Ako sa uvádza v materiáli, návrh predložil predseda vlády na základe záverov z rokovania Ústredného krízového štábu, na ktorom sa rozhodlo o masívnom testovaní. "V záujme materiálnej pripravenosti na možné ďalšie testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19 je potrebné zabezpečiť dostatočné množstvo antigénových testov," vysvetlil Igor Matovič. Vzhľadom na to, že rezorty obrany a vnútra plnia iné úlohy v súvislosti s pandémiou, premiér navrhol využiť voľné kapacity iného ministerstva, ktorým je ministerstvo hospodárstva.

Videli ste už poslednú časť relácie Na hrane s Robertom Ficom? Pozrieť si ju môžete aj tu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 PRESTRETÉ
05:10 Súdna sieň
06:15 Súdna sieň
07:30 Panelák IX.
05:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja - Špeciál
06:45 Policajti v akcii
08:00 Policajti v akcii
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
05:20 Můj kamarád delfín
07:05 Příšerky z vesmíru
08:40 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy