Politológ pripúšťa, že Smer-SD, SNS a ĽSNS vytvoria koalíciu. Pellegrini môže byť proti, tvrdí

31.10.2019 11:06 Noviny.sk Politika

Politológ pripúšťa, že Smer-SD, SNS a ĽSNS vytvoria koalíciu. Pellegrini môže byť proti, tvrdí

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky pripúšťa možnosť, že Smer-SD, Slovenská národná strana a Ľudová strana Naše Slovensko vytvoria po parlamentných voľbách 2020 vládnu koalíciu. Politológ to uviedol s tým, že sa dlho vyjadroval opatrne, no dnes to vyzerá reálne.

Mesežnikov tvrdí, že niektorí predstavitelia Smeru-SD by s tým nesúhlasili, najmä premiér Peter Pellegrini. "Pellegrini sa ukazuje ako menej významný predstaviteľ Smeru. Aj keď bude volebný líder, rozhoduje o všetkom predseda Robert Fico. Ak Fico povie, že pôjdu do koalície s Kotlebom, tak pôjdu s Kotlebom,“ myslí si Mesežnikov. "Niekedy bola pre nich spolupráca s ĽSNS nepredstaviteľná, no to, že sa Fico zastal Mazureka, ktorý spáchal trestný čin, o niečom svedčí. Niektorí predstavitelia Smeru a Kotleba sa mentálne zbližujú,“ dodal.

Milan Mazurek je bývalým poslancom ĽSNS, ktorý prišiel o mandát, pretože bol právoplatne odsúdený za rasistické výroky.

Kotlebovci podľa Mesežnikova menia rétoriku. Upravujú názory na holokaust, výsledky druhej svetovej vojny či SNP. Koalíciu pri viacerých dôležitých hlasovaniach v parlamente podporili. Urobili tak pri zastropovaní dôchodku či pri predĺžení moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky pred voľbami. "Koalícia o sebe na začiatku hovorila, že je hrádzou proti extrémizmu. Premenilo sa to spojenectvo. Teraz to zdôvodnia tým, že sa Kotleba zmenil,“ tvrdí politológ.

Premiér sa v stredu pred rokovaním vlády vyjadril, že nevie o tom, že by bola pri hlasovaní o predĺžení moratória dohoda s kotlebovcami. "Ak by nejaká dohoda v pozadí bola, že to nik nechce podporiť, a my by sme sa uchýlili k tomu, že by sme ich požiadali o podporu, to by bola vážna chyba,“ povedal Pellegrini.

Kotlebovci naposledy zahlasovali spolu so Smerom-SD a s SNS pri hlasovaní o 50 dňovom moratóriu. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:30 Kráľ Škorpión 2: Návrat kráľa
17:00 Cumlikátor
19:00 Krimi
15:10 Šlamastika
16:55 Vráť sa mi
19:25 Kinosála
15:20 Nikto nie je dokonalý
16:50 Inkognito
18:00 Kosti V.
15:15 Jahôdka a jej kamaráti I.
15:40 Strážca vesmíru Roger
15:55 Barbapapa I.
14:45 Král Vánoc
16:30 Victor Davis: Cesta na vrchol
18:10 Jeden a půl rytíře