Polojasno
29°
Bratislava
Petra, Peter, Pavol
29.6.2022
Politológ pripúšťa, že Smer-SD, SNS a ĽSNS vytvoria koalíciu. Pellegrini môže byť proti, tvrdí
Zdielať na
Politika

Politológ pripúšťa, že Smer-SD, SNS a ĽSNS vytvoria koalíciu. Pellegrini môže byť proti, tvrdí

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky pripúšťa možnosť, že Smer-SD, Slovenská národná strana a Ľudová strana Naše Slovensko vytvoria po parlamentných voľbách 2020 vládnu koalíciu. Politológ to uviedol s tým, že sa dlho vyjadroval opatrne, no dnes to vyzerá reálne.

Mesežnikov tvrdí, že niektorí predstavitelia Smeru-SD by s tým nesúhlasili, najmä premiér Peter Pellegrini. "Pellegrini sa ukazuje ako menej významný predstaviteľ Smeru. Aj keď bude volebný líder, rozhoduje o všetkom predseda Robert Fico. Ak Fico povie, že pôjdu do koalície s Kotlebom, tak pôjdu s Kotlebom,“ myslí si Mesežnikov. "Niekedy bola pre nich spolupráca s ĽSNS nepredstaviteľná, no to, že sa Fico zastal Mazureka, ktorý spáchal trestný čin, o niečom svedčí. Niektorí predstavitelia Smeru a Kotleba sa mentálne zbližujú,“ dodal.

Milan Mazurek je bývalým poslancom ĽSNS, ktorý prišiel o mandát, pretože bol právoplatne odsúdený za rasistické výroky.

Kotlebovci podľa Mesežnikova menia rétoriku. Upravujú názory na holokaust, výsledky druhej svetovej vojny či SNP. Koalíciu pri viacerých dôležitých hlasovaniach v parlamente podporili. Urobili tak pri zastropovaní dôchodku či pri predĺžení moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky pred voľbami. "Koalícia o sebe na začiatku hovorila, že je hrádzou proti extrémizmu. Premenilo sa to spojenectvo. Teraz to zdôvodnia tým, že sa Kotleba zmenil,“ tvrdí politológ.

Premiér sa v stredu pred rokovaním vlády vyjadril, že nevie o tom, že by bola pri hlasovaní o predĺžení moratória dohoda s kotlebovcami. "Ak by nejaká dohoda v pozadí bola, že to nik nechce podporiť, a my by sme sa uchýlili k tomu, že by sme ich požiadali o podporu, to by bola vážna chyba,“ povedal Pellegrini.

Kotlebovci naposledy zahlasovali spolu so Smerom-SD a s SNS pri hlasovaní o 50 dňovom moratóriu. Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie