Zvolená prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s Andrejom Kiskom. Čakal ju s kyticou kvetov

Zvolená prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s Andrejom Kiskom. Čakal ju s kyticou kvetov

BRATISLAVA / Novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla so súčasným prezidentom Andrejom Kiskom. Ten ju privítal s kyticou kvetov pred Prezidentským palácom. Od volieb sa stretli už tretíkrát. V priestoroch paláca viedli takmer polhodinový rozhovor. Po stretnutí Kiska vyhlásil, že takúto atmosféru pri preberaní mandátu by si želal aj on. Čaputová následne uviedla, ako sa postaví k vymenovaniu ústavných sudcov, či ktoré politické strany v paláci rada privíta.

Zvolená prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla v utorok ráno so súčasným slovenským prezidentom Andrejom Kiskom. Pred Prezidentský palác prišla okolo deviatej hodiny, kde ju čakal Andrej Kiska s kyticou kvetov. Následne spoločne vošli do priestorov paláca, kde viedli rozhovor. Celé stretnutie trvalo približne pol hodinu.

"Bol som veľmi rád, že dnes môžem oficiálne privítať pani prezidentku tu v paláci. Stretli sme sa tu asi dvakrát už ale tentokrát to bolo skutočne oficiálne. O pár dní prevezme pani prezidentka tento úrad Som veľmi rád, že sme mohli vyjsť v ústrety celému jej tímu. Poskytli sme priestor, kanceláriu, kde môže jej tím sedieť. Myslím si, že drvivá väčšina tu ostáva, sú tu kvalitní ľudia a pani prezidentka si prinesie aj svojich ľudí. Preberanie úradu prebieha v takej atmosfére, ktorú by som si asi aj pred 5 rokmi želal," vyhlásil po debate so Zuzanou Čaputovou Andrej Kiska. 

Zuzana Čaputová sa po stretnutí prezidentovi poďakovala nielen za prijatie, ale aj za spoluprácu pri jej prijatí. "Veľmi úzko spolupracujeme so zamestnancami  kancelárie a ako aj pán prezident naznačil, pre mňa je dôležitá kontinuita. Čiže ľudí, ktorí tu pracujú, považujem za kvalitných a v tomto zmysle s nimi rátam. Je pre mňa dôležité nadviazať na to, čo bolo dobré," povedala. Podľa jej slov momentálne prebieha obdobie príprav, kedy si buduje aj tím poradcov. "Keď budem ja končiť svoj mandát, budem ústretová voči tomu ďalšiemu nástupcovi," poznamenala. Zvolená prezidentka mandát oficiálne preberie 15. júna. 

Vymenovanie ústavných sudcov

Zuzana Čaputová sa otázku ohľadom vymenovania ústavných sudcov vyjadrila jasne. Zastáva názor, že pokiaľ príde k ich navoleniu počas výkonu mandátu Andreja Kisku, mal by ich vymenovať práve on. "Vzhľadom na to, že k uprázdneniu mandátov došlo počas jeho funkčného obdobia," odôvodnila. 

Zástupcovia politických strán v paláci 

Prezidentka by do svojej inaugurácie chcela ešte uskutočniť stretnutie s predstaviteľmi verejnej moci. Ako povedala už v minulosti, dvere do paláca sú otvorené pre každého zástupcu politickej strany. Čaputová sa pre novinárov vyjadrila aj k politickej strane ĽSNS. "V prípade jednej zo strán, ktorá doteraz mala vyhlásenie popierajúce historické fakty a podobne, na mojej strane je to tak, že v prípade ak budú deklarovať zmenu tohto postoja, tak dvere sú otvorené," dodala. 

Prvé cesty prezidentky

Už teraz je známe, na aké návštevy sa po inaugurácii prezidentka vyberie. Jej prvou návšteva sa uskutoční hneď za hranicami, v susednom Česku. S prezidentom Milošom Zemanom sa má stretnúť 20. júna. "Následne bude pani prezidentka 25. júna pokračovať na zahraničnú cestu do Bruselu," vyjadril sa Martin Burgr, spolupracovník Zuzany Čaputovej. 

Pozrite si video ako Andrej Kiska vítal Zuzanu Čaputovú:

Čaputová je prvá žena v tejto funkcii, pred ňou tento post zastával Michal Kováč, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska. Čaputová sa prezidentkou stane zložením prezidentského sľubu, čo skontroluje predseda alebo predsedníčka Ústavného súdu SR. Minulý týždeň Čaputová fotila v priestoroch agentúry TASR oficiálny portrét. Fotil ho Pavel Neubauer, ktorý doteraz fotografoval všetky hlavy štátu. 

Viac o fotení prezidentského portrétu na poštovú známku sa dozviete v reportáži TU:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:20 DIVOKÉ KONE
06:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:15 Rýchla rota Chipa a Dala
05:00 Panelák
05:30 Panelák
06:00 Profesionáli
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti III.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:40 Zlatý holky
07:30 Pan Dokonalý
09:10 Nic nás nerozdělí