Jasno
11°
Bratislava
Marek
25.4.2024
V EÚ by sme mali povedať, čo s politikou Donalda Trumpa, povedal minister Lajčák
Zdielať na

V EÚ by sme mali povedať, čo s politikou Donalda Trumpa, povedal minister Lajčák

Archívna reportáž
Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Európska únia by mala prestať debatovať o tom, čo by mala robiť americká administratíva pod vedením prezidenta Donalda Trumpa a mala by radšej debatovať o tom, ako sa postaviť k tejto novej realite v Spojených štátoch amerických, myslí si minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Za dva roky si Európa podľa ministra Lajčáka ešte celkom nezvykla na nový štýl vládnutia amerického prezidenta. "Trump svoju zahraničnopolitickú doktrínu prezentoval jasne. Jeho vystúpenie v Organizácii Spojených národov a následne nedávne vystúpenie ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v Bruseli presne hovoria o tom, čo je vízia zahraničnej politiky tejto administratívy. My skôr hovoríme, čo by oni mali chcieť a robiť napriek tomu, že oni nám jasne povedali, ako si to predstavujú. My sme si ešte sami nepovedali, čo my s tým," dodal Lajčák.

Hoci je americký republikánsky prezident Donald Trump v polovici funkčného obdobia, tu sa ešte stále podľa Lajčáka diskutuje o tom, či je Trump realita alebo výnimka. "Mnohí len hovoria, že treba vydržať, veci sa vrátia do normálu. Ja si myslím, že toto je nový normál, veď bol zvolený a my by sme nemali žiť v ilúzii, že sa to vráti do starých dobrých čias, ale mali by sme sa nastaviť na túto novú realitu. Privítal by som viac strategickej debaty medzi nami v Európskej únii nie o tom, čo by Amerika mala robiť ale ako sa ideme postaviť k tejto Amerike, ktorá neskrýva svoje predstavy o fungovaní sveta,“ dodal Lajčák.

Kandidát amerických republikánov Donald Trump pred dvomi rokmi porazil demokratickú kandidátku Hillary Clinton. Pre európskych spojencov to bol šok, pre politikov a diplomatov je Trump ťažko predvídateľný, svoje rozhodnutia často oznamuje cez svoj twitterový účet. S Trumpom prišla politika väčšieho izolacionizmu a dôslednej ochrany amerických záujmov. Trump tlačí na to, aby európski spojenci vynakladali sľúbený podiel na obranu, nevyhýba sa ani obchodným vojnám a zavedeniu nových alebo zvyšovaniu ciel na tovary. Takisto dochádza k sťahovaniu USA z medzinárodných orgánov a inštitúcií.

Minister zahraničia prednedávnom hrozil demisiou, no napokon svoje rozhodnutie zmenil. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy