Biely dom varuje ďalšiu krajinu. Problémy vidí v dohode NAFTA

02.09.2018 11:13 Noviny.sk Politika

Biely dom varuje ďalšiu krajinu. Problémy vidí v dohode NAFTA

WASHINGTON / Prezident Trump opäť varoval ďalšiu krajinu. Tentokrát ide o Kanadu v rámci Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). Upozorňuje, že musí konať čestne, inak nebude jej súčasťou. Americkí a kanadskí vyjednávači verejne nehovoria o problémoch, ale podľa expertov k sporným otázkam patria napríklad bariéry chrániace kanadských farmárov produkujúcich mliečne výrobky.

​Americký prezident Donald Trump varoval Kanadu, že nebude súčasťou revidovanej Severoamerickej dohody NAFTA, ak nebude "čestná" voči USA. "Neexistuje politická nutnosť držať Kanadu v novej dohode NAFTA," uviedol Trump v rámci série vyjadrení na Twitteri, ktoré zverejnil v sobotu.

"Doterajšiu dohodu zruším, ak bude Kongres zasahovať do rokovaní," pokračoval Trump.  Nie je však jasné, či Trumpova administratíva má právomoc uzavrieť dohodu iba s Mexikom a vylúčiť Kanadu, keďže akékoľvek prepracovanie dohody NAFTA musí schváliť aj Kongres.

Americkí a kanadskí vyjednávači obnovia rokovania v stredu. Verejne nehovoria o problémoch, ktoré ich rozdeľujú, ale podľa expertov k sporným otázkam patria obchodné bariéry chrániace kanadských farmárov produkujúcich mliečne výrobky a trvanie Ottawy na tom, aby v dohode zostali ustanovenia o riešení sporov. "Pri dobrej vôli a flexibilite na všetkých stranách je dosiahnuteľná vzájomne výhodná dohoda. Kanada samozrejme podpíše iba takú zmluvu, ktorá pre ňu bude dobrá," povedal hovorca kanadskej ministerky zahraničných vecí Chrystie Freelandovej.

Trump v piatok informoval Kongres, že dohodu chce podpísať do 90 dní. Na základe amerických pravidiel tím USA nemusí text prepracovanej dohody zverejniť ešte ďalších 30 dní, čo poskytuje viac času na dohodnutie sa s Kanaďanmi. Mexický prezident Enrique Pena Nieto chce dohodu podpísať predtým, ako sa mu 1. decembra skončí funkčné obdobie.

Posledné týždne Trump čelí obrovskej kritike, a to zo strany majiteľov firiem. Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
07:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Panelák
05:30 TIPOS INFO
05:35 NAŠI II.
06:05 NAŠI II.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:40 Vztah pro psa
07:15 Milosrdné lži
10:05 Skleněné peklo