Návšteva Krymu vyvolala kritiku. Andrej Danko žiada, aby protesty ukrajinského veľvyslanca riešil Lajčák

Návšteva Krymu vyvolala kritiku. Andrej Danko žiada, aby protesty ukrajinského veľvyslanca riešil Lajčák

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / S nezaradeným poslancom Petrom Marčekom sa na Krym začiatkom augusta chystajú aj traja poslanci národnej rady za stranu Smer-SD, uviedol to samotný Marček na sociálnej sieti. Účastníci toho zájazdu si odporujú v tvrdeniach, či ide o súkromnú alebo služobnú cestu. A experti na diplomaciu s tým majú problém. Dokonca to vyvolalo spor medzi ukrajinským veľvyslancom a našim šéfom parlamentu.

Či idú súkromne alebo služobne je podľa ukrajinského veľvyslanca úplne jedno. Bez súhlasu ukrajinských orgánov tam nemajú čo chodiť. "Tí, ktorí tam idú na pozvanie okupačnej vlády, porušujú zákony Ukrajiny. Ukrajinská strana bude reagovať. Myslím si, že osoby, ktoré tam pôjdu, dostanú zákaz vstupu na Ukrajinu," uviedol ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška. 

Nespochybňuje, že tam idú ako súkromné osoby. Podľa neho je ale zjavné, že sa tam budú správať ako slovenskí poslanci. Upozornil na to všetky parlamentné strany. Najostrejšie zareagoval sám predseda parlamentu. Predseda parlamentu Andrej Danko požiada ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby veľvyslanca Mušku predvolal a upozornil na vyjadrenia, ktorými sa vyhráža poslancom národnej rady. Podľa predsedu parlamentu sú nezlučiteľné s mandátom veľvyslanca. "Poslanci národnej rady majú svoje právne a spoločenské postavenie. Slovensko je zvrchovaný a demokratický štát. Ak sa akýkoľvek občan, tobôž poslanec NR SR, rozhodne kamkoľvek vycestovať, nebude žiaden veľvyslanec hovoriť o tom, či tam ísť majú alebo nemajú," uviedol Danko.

"Mandát veľvyslanca má svoje pravidlá a pán Muška si musí uvedomiť, že má právo na svoj názor a aj postoj, ale tam to začína, aj končí. Verím, že sa verejne ospravedlní za vyhrážky, ktoré zazneli. Ak sa poslanec NR SR rozhodne ísť nielen na Krym, ale hoci aj na Mesiac, nik ho nemôže zastrašovať. Je to ich neoficiálna cesta a slobodná vôľa mimo slovenského parlamentu. Ukrajinské zákony pre slovenských občanov neplatia pán Muška, to by ste mohli vedieť," odkázal Andrej Danko veľvyslancovi. 

Marček tvrdí, že ho pozvali zástupcovia krymskej samosprávy a nechápe, prečo by nemohol ísť. Povedal tiež, že si povolenie slovenského parlamentu nepýtal. "Nemusím sa na toto pýtať. Pýtal, som sa, či sa musím na toto pýtať. Nie. Lebo je to moja súkromná cesta," uviedol nezaradený poslanec Peter Marček. 

Poslanec Marček povedal, že veľmi chcela ísť aj jeho nezaradená kolegyňa Martina Šimkovičová. No v tom čase bude na dovolenke inde. Aj keď Marček hovorí o súkromnej ceste, či výlete, oslovená poslankyňa tvrdí niečo iné. "Na pracovnú cestu, samozrejme. Čo by som tam robila súkromne?" povedala. O ďalších účastníkoch zájazdu zatiaľ nevedno. Vieme len to, že cestu na Krym riešili Kollárovi odídenci. 

"Tí, ktorí navštevujú Krym, porušujú zákony Ukrajiny. Ukrajinská strana bude samozrejme na toto rozhodnutie reagovať. Myslím si, že osoby, ktoré navštívia Krym, budú mať zákaz vycestovať na Ukrajinu v budúcnosti," povedal vo štvrtok ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška s tým, že už napísal list zástupcom parlamentných strán, aby dohovorili svojim poslancom. 

"Slovensko uznáva územnú celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny, a to vrátane územia Krymu. V súčasnej situácii neodporúčame slovenským občanom cestovať na územie Krymu," povedal v reakcii ministerstva zahraničia hovorca Peter Susko. "Myslím si, že poslanec Marček, ktorý sa doteraz nevyjadril, že by ho zahraničná politika zaujímala, hazarduje s dobrým menom Slovenska. Považujem za zlé toto rozhodnutie ísť na Krym, a to z troch dôvodom. Slovenská republika Krym považuje za integrálnu súčasť Ukrajiny, ktorú anektovala Ruská federácia. Za druhé Slovensko sa v tomto pričlenilo k všetkým členským krajinám Európskej únie a za tretie, v záujme Slovenskej republiky je mať dobré vzťahy s Ukrajinou, ktorá je naším susedom," uviedol politický analytik Pavol Demeš. 

Podľa koaličnej strany Most-Híd je neprípustné, aby poslanci navštevovali anektované územie Krymu. Strana to uviedla na svojom facebookovom profile. "Nie sú súkromnými osobami, ale reprezentujú krajinu, aj vo svojom voľnom čase. Krym je podľa medzinárodného práva ukrajinským územím, a tento fakt uznáva EÚ aj NATO ako aj oficiálna zahraničnopolitická línia SR. Slovensko neakceptovalo ruskú anexiu Krymu a považuje polostrov za súčasť Ukrajiny a primerane tomu by sa mali slovenskí reprezentanti správať," píše Most-Híd s tým, že zvrchovanosť krajiny a jej poslancov sa v demokracii dokazuje okrem iného aj rešpektovaním dohôd. Most-Híd sa tak pridal k línii ministerstva zahraničných vecí, ktoré vo svojom stanovisku uviedlo, že cestu na Krym vzhľadom na súčasnú situáciu na poloostrove neodporúča.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
18:55 Simpsonovci XXX.
19:30 Profesionáli II.
20:30 Letecké katastrofy XVII.
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
19:00 Kid Lucky
19:15 Garfield II.
19:35 Arthur a Minimojovia
18:40 Hvězda na střední
20:15 Kukuřičný ostrov
22:10 Nevlastní dcera