Zeman odmieta odvolať Babiša. Právnici apelujú na ústavu

Zeman odmieta odvolať Babiša. Právnici apelujú na ústavu

PRAHA / Miloš Zeman odmieta odvolať ministra financií Andreja Babiša, pretože si myslí, že by tým porušil koaličnú dohodu. Podľa právnikov je však povinný riadiť sa Ústavou Českej republiky.

Prezident Miloš Zeman naďalej odmieta návrh českého premiéra na odvolanie ministra financií Andreja Babiša. Ten je spojený s viacerými nevysvetliteľnými kauzami.

Schválenie odvolania ministra financií Andreja Babiša by podľa českého prezidenta bolo porušenie koaličnej dohody. Právnici mu však pripomínajú, že je prezident, a preto by sa skôr ako koaličnou dohodou, ma riadiť Ústavou.

Podľa koaličnej dohody by si navyše sám Babiš, ako šéf koaličnej strany, musel odsúhlasiť vlastné odvolanie. 

Česká ústava hovorí jednoznačne. Ak premiér navrhne ministra odvolať, prezident ho odvolať musí. Dôvod, ktorý si zvolil Zeman však viacerým nedáva logiku. "Je to vyslovene nehorázne, pretože platí to, čo je v Ústave," tvrdí politický komentátor Marián Leško. 

"Zjavne majú s pánom Babišom dohodu, pretože pán Babiš by mohol veľmi skomplikovať znovuzvolenie pána Zemana v prípade, keď by navrhol svojho vlastného kandidáta na prezidenta a udelil mu veľkú podporu v mediálnom impériu, ktoré má," tvrdí Leško. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ - Anton Adamčík, Barbora Jánošová

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Súdna sieň
06:05 Dr. LUDSKY
07:35 Panelák VII.
05:40 Profesionáli VIII.
06:20 Prvé oddelenie II.
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:20 Podfukáři
07:25 Princ Krasoň
09:05 Pozlátko Hollywoodu