Oblačno
20°
Bratislava
Ľubomír
13.8.2022
Ďaľšia voľba šéfa OSN. Miroslav Lajčák skončil druhý
Zdielať na
Politika

Ďaľšia voľba šéfa OSN. Miroslav Lajčák skončil druhý

BRATISLAVA / Bývalý portugalský premiér António Guterres zvíťazil v pondelok v tretej neoficiálnej voľbe nového generálneho tajomníka OSN, ktorá sa konala v rámci neverejného zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN. Podľa jedného z diplomatov, ktorý hovoril pod podmienkou svojej anonymity, 15-členná BR OSN dala Guterresovi 11 hlasov "za" a tri nesúhlasné hlasy a jedna krajina bola bez názoru.

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák postúpil na druhé miesto s deviatimi hlasmi "za", piatimi "proti" a jedným hlasom bez názoru, informovala tlačová agentúra DPA.

Ako tretia skončila generálna riaditeľka Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová z Bulharska zo siedmimi hlasmi "za", piatimi "proti" a tri krajiny sa zdržali hlasovania.

Bývalý srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič skončil štvrtý nasledovaný argentínskou ministerkou zahraničných vecí Susanou Malcorra, bývalým macedónskym ministrom zahraničných vecí Srgjanom Kerimom, bývalou premiérkou Nového Zélandu Helen Clarkovou a bývalým slovinským prezidentom Danilom Türkom.

Zúženie pola

Z desiatich kandidátov skončili posledné bývalá moldavská vicepremiérka a ministerka zahraničných vecí Natalia Gherman a kostarická diplomatka Christiana Figueres, ktorá v súčasnosti predsedá Rámcovému dohovoru OSN o klimatickej zmene.

Britský veľvyslanec pri OSN Matthew Rycroft pred hlasovaním povedal, že cieľom neoficiálnych hlasovaní je "zúžiť pole" kandidátov.

"Absolútne minimum, ktoré víťazný kandidát potrebuje získať, je deväť pozitívnych hlasov a žiadne veto, a to je cieľ, ktorý je dosť vzdialený od súčasných výsledkov väčšiny kandidátov," citovala Rycrofta agentúra DPA. Mandát súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý túto funkciu zastáva druhé funkčné obdobie - spolu 10 rokov - sa končí na konci roka. Odporúčanie Bezpečnostnej rady OSN o budúcom šéfovi OSN sa očakáva na jeseň.

Tajné hlasovanie

Výber generálnych tajomníkov OSN doposiaľ vždy prebiehal za zatvorenými dverami na pôde Bezpečnostnej rady OSN, kde majú rozhodujúce slovo piati stáli členovia s právom veta. Vybraného uchádzača potom na odporúčanie Bezpečnostnej rady OSN formálne schvaľuje 193-členné Valné zhromaždenie OSN.

Súvisiace články

Najčítanejšie