Jasno
Bratislava
Svetozár
16.5.2025
Analýzy 24: Gašpar hovorí o nenávisti v politike, Dubéci o potrebe kritiky politikov
Zdielať na

Analýzy 24: Gašpar hovorí o nenávisti v politike, Dubéci o potrebe kritiky politikov

BRATISLAVA / O výročí atentátu na premiéra sa bude v dnešných Analýzach 24 rozprávať podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD) a poslanec NR SR Martin Dubéci (PS). Diskusiu povedie moderátorka Lucia Stráňavová.

Politická téma dnes (15.5.) žije hlavne témou roku od atentátu na premiéra Roberta Fica. Rokovala aj bezpečnostná rada. Atentát priniesol aj legislatívne zmeny.

Dnešný deň začal bezpečnostnou radou. Premiér hovoril aj o náraste nenávisti. "Bezpečnostná rada sa zišla kvôli tomu, lebo sme chceli byť informovaní o vnútornej bezpečnostnej situácii s dôrazom na nenávistné prejavy. Roztrhlo sa vrece s kritikou. Bezpečnostné zložky informovali o celkovej situácii, o niektorých štatistikách, ktoré súvisia s tými nenávistnými prejavmi v horizonte posledného roka od dátumu kedy došlo k atentátu. Bol to 239-percentý nárast nenávistných prejavov vo verejnom priestore vrátane sociálnych sietí. Bolo prijaté jedno konkrétne uznesenie, má riešiť túto situáciu," hovorí podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD).

"Keď sa vyhrážajú smrťou deťom niektorých poslankýň alebo keď sme verejne konfrontovaní v osobnom prostredí, zažívame to pravidelne. Toto je téma, ktorá sa týka všetkých ústavných činiteľov," reaguje poslanec NR SR Martin Dubéci (PS).

Nebolo by dobre, keby pri riešení takýchto tém bola aj opozícia? "Stačilo by trošku načúvať a správať sa podľa toho, o čom tu hovoríme. My nie sme na námestí a nezvolávame našich sympatizantov. Nešírime tam rôzne výroky. Je to opozícia, ktorá takéto veci robí. V zásade trochu naznačím, že sa vytvorí nejaká medzirezortná skupina, ktorá bude toto riešiť," dodáva Gašpar.

"Kritika je nevyhnutnou súčasťou demokracie aj politiky. Zhromaždenia sú súčasťou demokracie. Všetky zhromaždenia ktoré sme robili, boli slušné. Boli tam aj rodiny." tvrdí Dubéci. "8.5. zazneli slová predsedu strany demokratov o tom, že niekoho treba dať dole. Ja pod tou metaforou, ako vy hovoríte, vidím spôsob, ako Fica druhýkrát streliť," reaguje Gašpar.

"Pred tromi rokmi bol útok na tepláreň. Ten terorista, čo zabil dvoch ľudí, kde stál pred domom bývalého premiéra Hegera. Keby pán Heger nebol preč, mali by sme prvý útok na predsedu vlády z druhého politického tábora," dodáva Dubéci. "Vy ste prišli so spojitosťou dvojnásobnej vraždy na Zámockej s tým, že to je rovnaký prípad ako útok na Roberta Fica. V tom je zásadný rozdiel," objasňuje Gašpar.

"Keď niekto povie, že "hodí mu polená pod nohy", to je útok. Ale keď predseda vlády povie, "rež a rúbaj do krve, po Šimečkovej kotrbe", nám príde 100 mailov od vašich podporovateľov, ktorí nám prajú zle," priznáva Dubéci.

"Je oveľa viac výhražných výrokov na sociálnych sieťach, vo verejnom priestore voči politikom Smeru, ako opozičným politikom," hovorí Gašpar.

"Keď sme boli naposledy v politickej diskusii kde je publikum, čestný hosť bol pán Bombic. Vy hovoríte, ako sa máme dištancovať násiliu, aby som sa ja pozeral na to, ako človek, ktorý prial novinárke aby sa jej narodilo postihnuté dieťa, aby taký človek bol čestný hosť strany Smer, ja som bol vykoľajený," tvrdí Dubéci. "Aký čestný hosť. Prišiel tam ako občan, my sme si ho nepozvali," reaguje Gašpar. "Pozvala si ho tam vaša europoslankyňa," reaguje Dubéci.

"Pán poslanec Szabó, ktorý mal 17 rokov, urobil vtip. Keby som nevedel, že sa od toho dištancuje, keby jeho hodnoty jasne neodrážali to, že tu bolo nejaké mládežnícke pošmyknutie, nebol by v našom klube," dodáva Dubéci.

"Prvé verejné vystúpenie predsedu vlády po tom všetkom, ktoré nastavilo atmosféru pre celý tento rok povedal, že sa tu šíri progresívny mor," informuje Dubéci. 

"Bohužiaľ, v rámci slobody prejavu sú rozhodnutia, ktoré hovoria, že poburujúce vyjadrenia sú súčasťou kritiky. To čo mne vadí, sú volania po tom, že niekoho treba odstaviť, zastreliť," reaguje Gašpar.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy