Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
Turisti, pozor: V Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo
Zdielať na

Turisti, pozor: V Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo

LIPTOVSKÝ HRAD / Konkrétne vo Vysokých a v Západných Tatrách platí v sobotu 30. marca mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

V polohách nad 2000 metrov nad morom sa vo východných a v severných žľaboch stále vyskytujú dosky a vankúše vetrom previateho snehu. Na niektorých miestach je vetrom previaty sneh uložený na vrstve snehových krúpok, čo predstavuje skryté nebezpečenstvo lavín.

Na veľmi strmých svahoch pri veľkom dodatočnom mechanickom zaťažení hrozí uvoľnenie aj stredne veľkých lavín. "Vplyvom pokračujúceho oteplenia možno na extrémne strmých svahoch očakávať samovoľné lavíny na naslnených svahoch. Lavínové nebezpečenstvo je potrebné lokálne posúdiť vo všetkých orientáciách," doplnil Chlebovec.

Súvisiace články

Prečo počasie na Noviny.sk

Najlepšie počasie je už od roku 2009 vašim najlepším sprievodcom vo svete počasia. Prináša servis naplnený aktuálnymi informáciami a aktuálnymi predpoveďami. Kompletný servis začína presným popisom aktuálnej situácie a vysvetlením jej najbližšieho vývoja. Samozrejmosťou je predpoveď počasia pre najbližšiu noc a najbližší deň, ktorá je rozdelená na tri regióny v rámci Slovenska a v rámci nich sa sústredí na významné regionálne centrá. Pre cestovaniachtivých je tu predpoveď počasia pre susedné štáty. A pre tých, čo si radi robia dlhšie plány, je tu predpoveď na 7 dní. Radi oddychujete? Aj pre Vás máme informácie o možnostiach oddychu na lyžiach (v zime) alebo pri mori (v lete).

Všetky predpovede a informácie o počasí sú založené na pravidelne aktualizovaných dátach z meteorologickej staničnej siete a so siete dištančných meraní – meteorologických radarov a meteorologických satelitov. Náhľad do budúcnosti umožňujú špičkové meteorologické modely vylepšované tímom odborníkov so zreteľom spresňovať predpovede práve pre územie Slovenska. A všetky tieto informácie sú spracované a sprostredkované skúsenými moderátormi – profesionálnymi meteorológmi.

A prečo je Najlepšie počasie to najlepšie? Pretože Vám ponúka ideálnu kombináciu vždy aktuálnych informácií, presných predpovedí, prehľadnej grafiky a profesionálneho, a pritom ľudského a bezprostredného, prístupu moderátorov. A preto je to nielen najlepšie, ale aj najobľúbenejšie počasie. Ďakujeme Vám.