Zatiahnuté
16°
Bratislava
Lenka
4.6.2023
Dáždnik ešte neodkladajte. Počasie leto nepripomína
Zdielať na

Dáždnik ešte neodkladajte. Počasie leto nepripomína

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Máme za sebou dni, ktoré patria trom zmrznutým. Pankrác, Servác, Bonifác nemajú v našich zemepisných šírkach dobrú povesť, čo sa počasia týka a spájajú sa s hrozbou návratu studeného, priam až mrazivého  počasia.

Poznáme ale aj verziu s dažďom, ktorá sa prejavila práve tento rok. Pranostiky s dažďom sa nespomínajú až tak často, ale sú : Čas ľadových mužov a svatej Žofie bez dažďa sa neminie, alebo Ďažde ľadových mužov kazia obilie. 

Tohtoročné dažde súvisia s oblasťou nízkeho tlaku vzduchu so stredom nad severom Talianska a Jadranu. Od juhu sa k nám dostáva nielen oblačnosť, ale aj zrážky, ktoré v nedeľu pokazili voľný deň najmä v západnej polovici Slovenska, no v nasledujúci dňoch sa zrážky objavia aj na východe.

Pretože tlaková níž aj naďalej bude riadiacim tlakovým útvarom pre naše počasie až do štvrtka,  musíme aj v ďalších dňoch mať po ruke dáždnik a topánky, do ktorých nám nenatečie voda. Zrážky totiž budú miestami aj výdatné Teplota v noci sa bude udržiavať od 12 do 6 stupňov Celzia, denná maximálna teplota bude od 10 do 17 na severe, na juhu krajiny od 17 do 22 stupňov Celzia.

Máj sa tento rok zatiaľ vysokou teplotou nevyznačuje. Vyzerá to tak, že aj ďalšie májové dni budeme na vyššiu dennú teplotu čakať. Ale spomeňme si na pranostiku : Ak je máj chladný, rok nebude hladný.

Súvisiace články

Prečo počasie na Noviny.sk

Najlepšie počasie je už od roku 2009 vašim najlepším sprievodcom vo svete počasia. Prináša servis naplnený aktuálnymi informáciami a aktuálnymi predpoveďami. Kompletný servis začína presným popisom aktuálnej situácie a vysvetlením jej najbližšieho vývoja. Samozrejmosťou je predpoveď počasia pre najbližšiu noc a najbližší deň, ktorá je rozdelená na tri regióny v rámci Slovenska a v rámci nich sa sústredí na významné regionálne centrá. Pre cestovaniachtivých je tu predpoveď počasia pre susedné štáty. A pre tých, čo si radi robia dlhšie plány, je tu predpoveď na 7 dní. Radi oddychujete? Aj pre Vás máme informácie o možnostiach oddychu na lyžiach (v zime) alebo pri mori (v lete).

Všetky predpovede a informácie o počasí sú založené na pravidelne aktualizovaných dátach z meteorologickej staničnej siete a so siete dištančných meraní – meteorologických radarov a meteorologických satelitov. Náhľad do budúcnosti umožňujú špičkové meteorologické modely vylepšované tímom odborníkov so zreteľom spresňovať predpovede práve pre územie Slovenska. A všetky tieto informácie sú spracované a sprostredkované skúsenými moderátormi – profesionálnymi meteorológmi.

A prečo je Najlepšie počasie to najlepšie? Pretože Vám ponúka ideálnu kombináciu vždy aktuálnych informácií, presných predpovedí, prehľadnej grafiky a profesionálneho, a pritom ľudského a bezprostredného, prístupu moderátorov. A preto je to nielen najlepšie, ale aj najobľúbenejšie počasie. Ďakujeme Vám.