Jasno
19°
Bratislava
Ján
24.6.2024
Počasie sa nezlepší ani najbližšie dni. Po snežení a vetre prídu tuhé mrazy
Zdielať na

Počasie sa nezlepší ani najbližšie dni. Po snežení a vetre prídu tuhé mrazy

SLOVENSKO / Husté sneženie ochromilo život obyvateľov severného, ale aj stredného Slovenska. Podobná situácia ako na Orave a v Liptove je aj na Kysuciach a v Banskobystrickom kraji. SHMÚ vyhlásilo na piatok a sobotu (3. a 4. február) výstrahu druhého stupňa pre sneženie a vietor. Na horách dokonca až tretí stupeň. V sobotu nás čaká sneženie aj dážď s víchricou a keď sa vyzúria, vystriedajú ich v nedeľu mrazy aj pod mínus 15 stupňov, ktoré nás budú trápiť celý budúci týždeň.

Šmýkalo sa v celej Banskej Bystrici, na cestách pribudlo behom pár hodín takmer 15 cm snehu. A doprava kolabovala. Tí čo bývajú v strmších uličkách nechali radšej auto pri chodníku a domov kráčali pešo.

Nízka viditeľnosť a husté sneženie, na horských priechodoch stáli policajti a kamióny ďalej nepúšťali. Postupne zatvorili Donovaly, Šturec, Čertovicu, Kremnické Bane aj hlavný ťah smerom na Handlovú. V dedine Podvysoká sa stala dopravná nehoda, pri ktorej vodič auta narazil na železničnom priecestí do malého osobného vlaku, ktorý tam práve vtedy prechádzal. Našťastie, šofér pri tejto havárii obišiel bez zranení.

Do takého nádherného bieleho až vianočného rána sa zobudili obyvatelia juho-západného Slovenska. Dlho sa z neho netešili, vodiči si ponadávali na cestách do práce.

V priebehu hodiny sa oteplilo o zhruba 5 stupňov, sneženie prešlo do dažďa začal fúkať nepríjemný nárazový vietor. "Dosahovali rýchlosti okolo 60 km/h, v noci to bude 80 km/h," uviedol hydrometeorológ Michal Hazlinger.  Nič dobré nečaká celé Slovensko ani zajtra. Vietor neustane, naopak, ešte zosilnie, najmä v nárazoch. "Kedy by nárazy vetra aj v nížinách mohli dosahovať až 80 km/h, na horách vyše 100 km/h , lokálne aj aj silu orkánu," vysvetlil Hazlinger. 

Sever stredného Slovenska už dnes zapadol snehom a predpoveď veští, že to bol len začiatok. "Lokálne môže napadnúť aj pol metra, a keď sa to skombinuje s nárazovým vetrom, tak problémy budú veľké," uzavrel Hahlinger. 

Súvisiace články

Prečo počasie na Noviny.sk

Najlepšie počasie je už od roku 2009 vašim najlepším sprievodcom vo svete počasia. Prináša servis naplnený aktuálnymi informáciami a aktuálnymi predpoveďami. Kompletný servis začína presným popisom aktuálnej situácie a vysvetlením jej najbližšieho vývoja. Samozrejmosťou je predpoveď počasia pre najbližšiu noc a najbližší deň, ktorá je rozdelená na tri regióny v rámci Slovenska a v rámci nich sa sústredí na významné regionálne centrá. Pre cestovaniachtivých je tu predpoveď počasia pre susedné štáty. A pre tých, čo si radi robia dlhšie plány, je tu predpoveď na 7 dní. Radi oddychujete? Aj pre Vás máme informácie o možnostiach oddychu na lyžiach (v zime) alebo pri mori (v lete).

Všetky predpovede a informácie o počasí sú založené na pravidelne aktualizovaných dátach z meteorologickej staničnej siete a so siete dištančných meraní – meteorologických radarov a meteorologických satelitov. Náhľad do budúcnosti umožňujú špičkové meteorologické modely vylepšované tímom odborníkov so zreteľom spresňovať predpovede práve pre územie Slovenska. A všetky tieto informácie sú spracované a sprostredkované skúsenými moderátormi – profesionálnymi meteorológmi.

A prečo je Najlepšie počasie to najlepšie? Pretože Vám ponúka ideálnu kombináciu vždy aktuálnych informácií, presných predpovedí, prehľadnej grafiky a profesionálneho, a pritom ľudského a bezprostredného, prístupu moderátorov. A preto je to nielen najlepšie, ale aj najobľúbenejšie počasie. Ďakujeme Vám.