Jasno
Bratislava
Agáta
5.2.2023
Predpoveď počasia na sviatočné dni: Budú Vianoce na ľade alebo na blate ?
Zdielať na

Predpoveď počasia na sviatočné dni: Budú Vianoce na ľade alebo na blate ?

Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA / Vianočné oteplenie dokáže zmeniť zimnú idylku so snehom a mrazom na čľapkanicu. Niečo podobné, ako sa deje tento rok. Ide z meteorologického pohľadu o výraznú singularitu v počasí. To znamená, že sa pozoruje zmena v chode teploty vzduchu.

V najbližších dňoch čakáme veľmi čulú cirkuláciu nad Slovenskom, pričom sa budú v rýchlom slede striedať jednotlivé atmosférické fronty. To znamená, že nás čaká aj naďalej oblačné až zamračené počasie. V piatok, 23. decembra, za teplým frontom, ktorý prinesie občasný dážď, k nám začne prúdiť teplý vzduch. Znamená to, že denné maximum bude od 1 do 6°C, ale na juhozápade až do 10°C.

24. decembra, teda na Štedrý deň, prejde front studený. Podľa názvu by sme čakali ochladenie, ale pripraviť sa musíme na to, že teplý vzduch vo vyšších vrstvách atmosféry sa práve presunom studeného frontu premieša a dostane sa nižšie, aj do nížin. Počítajme prevažne s oblačnou oblohou a s dažďom, ktorý bude častejší v noci. Cez deň bude iba na severe. Sneh sa objaví až od vyšších horských polôh. Teplota cez deň poskočí na 4 až 9°C, ale na juhu západného Slovenska a miestami aj na juhu stredného Slovenska to môže byť až do 13°C. Na horách veterno.

Počasie na 1. sviatok vianočný by malo byť bez zrážok. Objavia sa hmly. Denné maximum bude od 3 °C na severe po 10°C na juhu západného Slovenska. Štefan sa z dnešného pohľadu zaradí do oblačných a hmlistých dní s maximálnou teplotou od 3 do 9°C. Ojedinele môže mrholiť.

Prúdenie veľkých objemov vzduchu nedokážeme ani zastaviť, ani presmerovať. Aj keď by sme asi radšej uvítali Vianoce v bielom, slávnostnom šate, veríme, že si sviatky nenecháte pokaziť šedým decembrovým počasím.

Súvisiace články