Jasno
Bratislava
Agáta
5.2.2023
Závan zimy počas posledného adventného víkendu
Zdielať na

Závan zimy počas posledného adventného víkendu

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Piatkové počasie bolo zamračené a so snežením, pričom hranica sneženia sa počas dňa dvíhala vyššie a vyššie. Nemôžeme sa čudovať. Nachádzali sme sa v teplom sektore tlakovej níže a tomu zodpovedala aj najvyššia teplota, na krajnom východe až 8°C. Ale už večer sa na krajný západ dostal studený vzduch za studeným frontom tlakovej níže, ktorá postupne opúšťala naše územie smerom na východ. Dôkaz tohto procesu sa neskôr večer prejavil napríklad v Bratislave, kde sa veľmi jemne, decentne rozosnežilo.

V sobotu nás čakajú snehové prehánky

Do rána ešte bol dážď so snehom na východe, ale dopoludnie na Slovensku bude postupne so zmenšujúcou sa oblačnosťou a s ustávaním zrážok. Tie sa ešte v podobe snehových prehánok môžu objavovať na severe krajiny. Zmenšujúca sa oblačnosť je znakom rozširujúcej sa tlakovej výše od severozápadu k nám. Denná teplota dnes bude od 0 do 4, na severe ale bude od -5 do 0°C.

Nedeľné ráno bude mrazivé

Vyjasnená obloha v kombinácii s natečeným studeným vzduchom prinesie pokles teploty na -4 až -12, ale v dolinách a kotlinách na snehovej pokrývke poklesne teplota až do -21°C. Nedeľa bude slnečná, ale zrána sa môže objaviť hmla. Bude studeno, od -7 do -2, v nížinách krajiny okolo 0°C. Pondelok ešte bez výraznej zmeny, ale už bude na dohľad oblačnosť frontálneho rozhrania, ktoré by v utorok mohlo priniesť slabé zrážky, ale najmä za ním by k nám mal začať prúdiť morský vzduch. Ten prinesie postupne oteplenie.

Vyzerá to tak, že aj tento rok by sme mohli zažiť známu singularitu v počasí - vianočné oteplenie. Uvidíme, na ako dlho a s ako vysokou dennou teplotou. Tu je na prognózy naďalej ešte skoro.

Súvisiace články