Jasno
Bratislava
Agáta
5.2.2023
Po snehovej kalamite na východnom Slovensku prídu tuhé mrazy
Zdielať na

Po snehovej kalamite na východnom Slovensku prídu tuhé mrazy

BRATISLAVA / Zima nás opäť prekvapila. Pravdou je, že podľa modelových výstupov mal byť stred tlakovej níže, ktorá putovala našim územím na severovýchod, viac nad západom krajiny. No ešte stále nepoznáme všetky vplyvy, ktorá na pohyb tohto tlakového útvaru majú relevantný vplyv. Väčšie problémy prinieslo sneženie a vietor tento raz nad východ našej krajiny.

V noci na utorok, 13. decembra, bude ešte spočiatku slabo snežiť pri oblačnej až zamračenej oblohe. Nad ránom zrážky ustanú a oblačnosť sa zmenší. Teplota do rána poklesne na -3 až -9°C, v dolinách a kotlinách pro zmenšení oblačnosti a čerstvej snehovej pokrývke teplota klesne na -11 až -17°C. Utorok bude slnečný, len na severe bude pri prechodne zväčšenej oblačnosti šanca na ojedinelé snehové prehánky. Denné maximum teploty bude od -6 do -2°C, na juhu krajiny od -2 do 2°C. Vietor slabý.

Ešte chladnejšia noc sa črtá z utorka na stredu. Vtedy pri polojasnej oblohe teplota poklesne na -5 až -12°C, v dolinách a kotlinách od -13 do -20°C. Cez deň už opäť začne pribúdať oblačnosť a objaví sa opäť sneženie. V nížinách na západe a strede Slovenska to neskôr môže byť aj dážď so snehom, alebo dážď. Ojedinele pozor na poľadovicu a pretože bude fúkať, pozor aj na snehové jazyky. Denná maximálna teplota dosiahne na -4 až 1°C. Vietor od juhovýchodu do 30, v nárazoch okolo 50 km/h. Vyzerá to tak, že zima prišla a ukázala nám, čo všetko dokáže. Lucia, ktorá má sviatok 13. decembra má pranostiku, ktorá jasne hovorí : "Lucia je kráľovnou zimy."

Súvisiace články