Zatiahnuté
25°
Bratislava
Zina
21.5.2024
Lavína strhla dvoch ľudí, jeden z nich neprežil
Zdielať na

Lavína strhla dvoch ľudí, jeden z nich neprežil

Zdroj: TV JOJ

VEĽKÁ FATRA / KRÍŽNA / Tragicky sa skončil nedeľný skialpinistický výlet na Krížnu. V oblasti Malej Krížnej smerom na Tureckú spadla lavína. Masa snehu zasiahla dvoch mužov. Do ťažko prístupného terénu smerovali horskí záchranári a vrtuľník z Banskej Bystrice

​Lavína podľa doterajších informácií strhla dvoch ľudí. Z miesta prebieha u jedného z nich resuscitácia. Na miesto smeruje vrtuľníková záchranná služba. Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby uviedlo, že hlavným lavínovým problémom je vetrom previaty sneh na záveterných stranách hrebeňov, pod skalnými stenami a v úzkych žľaboch. "Hrozia aj lavíny z nového snehu, ktorý je uložený na tvrdej vrstve z predchádzajúcich dní. V niektorých prípadoch hrozia stredné lavíny, výnimočne aj veľké spontánne lavíny," potvrdilo stredisko.

Muža museli najprv vyhrabať zo snehu

Po páde lavíny na vrchu Krížna vo Veľkej Fatre zahynul v nedeľu 65-ročný muž, druhý zranený muž je v opatere Horskej záchrannej služby. Podľa hovorkyne Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Zuzany Hopjakovej letela posádka záchranárskeho vrtuľníka z Banskej Bystrice na Donovaly, kde sa na palubu pridali aj dvaja členovia HZS. "Po lokalizácii miesta vysadili horských záchranárov s lekárkou leteckých záchranárov do terénu palubným navijakom. Jeden lyžiar padal s odtrhnutou lavínou strmým terénom približne 200 metrov a ostal zasypaný pod snehom. Druhý bol zasypaný iba čiastočne, okamžite začal s vyhľadávaním kamaráta. Po tom, ako sa mu ho podarilo nájsť a vyhrabať spod snehu, začal s jeho oživovaním," potvrdila. 

Hrozilo, že sa odtrhne sekundárna lavína. Na základe toho museli záchranári čo najrýchlejšie odísť. O život staršieho muža bojovali počas celého letu do nemocnice, žiaľ, neúspešne. Muži si aj napriek výstrahám vybrali nevhodný terén s veľkým sklonom.

Po príchode záchranárov pokračovala lekárka v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii aj pomocou automatického resuscitačného prístroja. "Vzhľadom na riziko pádu sekundárnej lavíny bolo potrebné pacienta z miesta čo najrýchlejšie evakuovať. Počas medzipristátia ho preložili na palubu a počas celej záchrannej akcie a prevozu ho kontinuálne resuscitovali. Žiaľ, aj napriek maximálnemu úsiliu o jeho záchranu zraneniam počas prevozu podľahol," dodala Hopjaková. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy