Zatiahnuté
10°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
Pozor na vianočné online nákupy. Žena si objednala telefón cez falošný e-shop
Zdielať na

Pozor na vianočné online nákupy. Žena si objednala telefón cez falošný e-shop

BRATISLAVA / Žena si objednala telefón cez internetový obchod, následne však zistila, že bol falošný a jeho webstránku už nenašla. Na jednom z obvodných oddelení Policajného zboru v Seneckom okrese preto vo štvrtok 7. decembra podala trestné oznámenie. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

Poškodená si cez internetový obchod objednala mobilný telefón v hodnote 687 eur. "Po vyplatení tovaru a následnom prečítaní negatívnych recenzií zistila, že sa nového telefónu nedočká," priblížila hovorkyňa. Žena sa následne pozrela na web e-shopu a zistila, že išlo o falošný internetový obchod. "Bol už mimo prevádzky," dodala.

Polícia verejnosti pripomína, aby si vždy pred kúpou tovaru preverila recenzie e-shopov. Jedným zo signálov podvodných stránok sú podľa jej slov podozrivo nízke ceny. V predvianočnom období totiž rastie počet podvodov v online prostredí. Upozornila na to Asociácia mobilných operátorov Slovenska (ASMOS), ktorá vydala pravidlá, ako bezpečne používať internet pri vianočných nákupoch cez mobil.

Dávajte pozor na phishing

Nákupy v mobilných aplikáciách, na sociálnych sieťach či v e-shopoch podľa mobilných operátorov vedú k zvýšenému impulzívnemu správaniu a odovzdávaniu citlivých údajov podvodníkom. Najčastejšie sa ľudia stávajú obeťami podvodov, ktoré sú založené na phishingu - podsunutí odkazu na napodobeninu stránky, ktorá si vyžiada údaje o platobnom prostriedku užívateľa alebo požiada o schválenie falošnej transakcie.

ASMOS tiež upozornila, aby ľudia nereagovali na neoverené e-maily - spamy. Na pozore sa treba mať pri podozrivých správach, plných gramatických chýb či nesprávne preložených, ktoré dostávajú adresáta do časovej tiesne či pod tlak. Pozor si treba dávať tiež na požiadavky na úhradu dodatočného poplatku, napríklad za doručenie, alebo ak odkaz v správe smeruje na zvláštne adresy.

Aktivujte si overenie platieb

Pri nákupoch v online obchodoch treba dávať prednosť overeným a známym platobným metódam a portálom. Pre platby na neoverených weboch je dobré si vytvoriť jednorazovú platobnú kartu, keďže únik jej údajov nepredstavuje riziko pre financie. Vyplýva to z rád Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) zverejnených na sociálnej sieti. "Kyberzločinci nespia ani počas vianočného obdobia. Práve naopak, vyhovuje im, že v online obchodoch nakupujete a platíte viac ako po zvyšok roka," upozornil úrad.

Na ochranu finančných transakcií odporúča NBÚ aktivovať v banke overenie každej platby. "Táto funkcia sa môže volať 3-D Secure," načrtol. Bankové a platobné účty si treba pravidelne kontrolovať. Pre každú stránku by sa malo využívať iné heslo, aby incident na jednej neohrozil celú online identitu. "Používajte silné a unikátne heslá," radí ďalej NBÚ. Odporúča využívať aj správcu hesiel. Ak je to možné, treba podľa úradu vždy aktivovať dvojfaktorovú autentifikáciu. Pre ochranu pred novými typmi útokov je nevyhnutná aj pravidelná aktualizácia systému a antivírusového softvéru. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy