Oblačno
-3°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Tragická smrť 8-ročného Alexa na svahu: Lyžiar sa postavil pred súd
Zdielať na
Krimi

Tragická smrť 8-ročného Alexa na svahu: Lyžiar sa postavil pred súd

ČADCA / V prípade tragickej smrti 8-ročného lyžiara Alexa v stredisku na Veľkej Rači sa v Čadci začal súdny proces. Obžalovaným je 21-ročný Jakub z Terchovej. Podľa polície pri lyžovačke zozadu narazil do malého Alexa. Pre obžalovaného mladíka žiada prokurátor exemplárny trest.

Zronený Jakub sedel na chodbe súdu a čakal na začiatok pojednávania. Aj v súdnej sieni bolo na ňom jasne vidieť, ako veľmi sa trápi. "Klient vinu priznal, svoj podiel na tom má," uviedol Jakubov obhajca Ján Halagan.

Nešťastie sa stalo, keď bol Alex spolu so svojím bratom na čiernej zjazdovke v časti Laliky. Presne v tom čase sa spustil prudkým svahom Jakub.

"Na základe kamerových záznamov, ktoré v stredisku máme, sme zistili, že lyžiar idúci po zjazdovke išiel neprimeranej rýchlosťou, a to dokonca v mieste, kde mal možnosť vidieť, či sa dajú vidieť osoby pod horizontom kopca," hovorí z lyžiarskeho strediska vo Veľkej Rači Patrik Sučík. 

V tomto prípade sudkyňa vydala trestný rozkaz, v ktorom Jakubovi udelila podmienku. No prokurátor bol s týmto trestom nespokojný. Prokurátor podal odpor, tento trest je zrušený a vo veci bolo nariadené hlavné pojednávanie. V odpore prokurátor navrhuje pre klienta nepodmienečný trest.

Na súde boli aj Alexovi rodičia. Mama so slzami v očiach hovorila o tom, čo sa v osudný deň stalo. Podľa jej slov na Alexa a jeho brata mala dohliadnuť rodinná známa. Tá tvrdila, že jej chlapci utiekli. Avšak vyšlo najavo, že presne v tom čase zlyžovala svah inou zjazdovkou ako tou, kde mala byť spolu s malými lyžiarmi.

Pojednávanie je odročené vzhľadom na ďalšie dokazovanie. Mama aj otec vraveli tiež o tom, že celá rodina je psychicky na tom veľmi zle. Vrátane ich druhého syna, ktorý bol priamym svedkom tragédie, pri ktorej zomrel jeho brat. Obžalovanému Jakubovi hrozí strata slobody až na 5 rokov.

Podľa obžaloby totiž porušil biely kódex, ktorého pravidlá určuje zákon o Horskej záchrannej službe.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy